Büyükmandıra’nın Başpehlivanı İsmail Balaban oldu

8
* Edirne Tarihi Kırkpınar Güreşlerinden önce, Güreş Federasyonu’ndan izinli olarak, Trakya’da yapılan en büyük Yağlı Pehlivan Güreş Organizasyonları’ndan biri olan “Kavasoğlu ve Şamdancıbaşı İbrahim Yağlı Pehlivan Güreşleri”nin bu yıl 90.’sı 30 Mayıs 2015 Cumartesi günü yapıldı. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’ne bağlı Büyükmandıra Beldesi’nde geleneksel olarak Belediye Başkanlığı tarafından her yıl düzenlenen “90. Kavasoğlu ve Şamdancıbaşı İbrahim Yağlı Pehlivan Güreşleri, At Yarışları ve Müzik Şenliği” Etkinlikleri’nde Başpehlivan Antalya Bölgesi’nden İsmail Balaban oldu.
Düzenlenen etkinliğe; Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel, Kofçaz Belediye Başkanı Mehmet Balcı, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, Evrensekiz Belediye Başkanı Mustafa Nalbant, Çardak Belediye Başkanı Basri Ulaş, Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, CHP Kırklareli Milletvekili Adayları, CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin, CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, CHP Babaeski İlçe Başkanı Hasan Ali Eren, CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Alaaddin Güncer, MHP Babaeski İlçe Başkanı Zafer Akıncı, MHP Kırklareli Milletvekili Adayı Derya Bulut, Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Çağlayan, Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, Babaeski İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Mustafa Gümüşoğlu, Babaeski Birleşik Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Türkay Topal, Babaeski Ziraat Odası Başkanı ve İl Genel Meclis Üyesi Şahin Arslan, Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Fikri Cömert, Şeker İş Sendikası Alpullu Şube Başkanı Orhan Saltık, Büyükmandıra Belediye Meclis Üyeleri, Kamu yararına çalışan Oda ve Dernek Temsilcileri, Köy ve Mahalle Muhtarları ve çok sayıda güreş sever katıldı. 
Kırkpınar Eski Başhakemi Ali Osman Uzçetin’in organize ettiği, Güreş Federasyonu’na kayıtlı 300 lisanslı pehlivanın katıldığı etkinlikte, Belediye Başkanı Sertaç Balyemez’in Atatürk Anıtı’na Çelenk koymasının ardından Tarihi Kırkpınar Güreşlerinin Başcazgırı Şükrü Kayabaş’ın işaretinden sonra Babaeski Belediye Bandosu eşliğinde bir dakikalık Saygı Duruşu’nda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra ise Büyükmandıra Merkez Camii bahçesinde kabri bulunan, Kavasoğlu ve Şamdancıbaşı İbrahim Pehlivan’ın kabri ziyaret edilerek, dua okundu.
Babaeski Belediye Bandosu eşliğinde Şehir Stadı’na gelen Kortej, buradan At Yarışları’nın yapıldığı alana geçti. 
* At Yarışları Veli Efendi’yi aratmadı 
Veli Efendi Hipodromu’nu aratmayan At Yarışları’nda, 3 yaş üstü İngiliz Atları ile 4 yaş üstü Arap Atları koştu.
1400 metre mesafeli kum piste koşulan Celep Mehmet Yorulmaz Koşusunda; Mustafa Kılıçarslan’ın, “Karaburun” adlı atı birinci, Ahmet Korkmaz’ın, ise “CroccoDeal” adlı atı ikinci geldi. 2000 metre mesafeli kum piste koşulan İkinci Koşuda ise Mehmet Közer’in, “Boyacı” adlı atı birinci, Zafer Barman’ın, “Yarımsoy” adlı atı ikinci ve Uğur Koşucu’nun, “Kumru” adlı yarışı üçüncü geldi. 2400 metre mesafeli kum pistte koşulan üçüncü Koşuda da, Mehmet Közer’in, “Peybek” adlı atı birinci, Mehmet Aktay’ın, “Hamza Bindert” adlı atı ikinci ve Osman Nalbani’nin, “Fargio” adlı atı üçüncü geldi. Dereceye giren atların sahiplerine toplam 13 bin TL. ödül verildi.
At Yarışlarından sonra Şehir Stadı’nda düzenlenen Güreş Organizasyonu, Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin Başcazgırı Şükrü Kayabaş tarafından güreş severler 1 dakikalık Saygı Duruşu’nun ardından ise İstiklal Marşı’nın okunmasına davet edilmesiyle başladı. Program daha sonra Babaeski Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile devam etti.
Halk Oyunları gösterisinin ardından Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, yaptığı açılış konuşmasında; “Büyükmandıra Geleneksel Kavasoğlu ve Şamdancıbaşı İbrahim Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin 90. Yıldönümünü kutluyoruz. Hoş geldiniz, onur verdiniz. Büyükmandıra kurucusu başpehlivan olan ve kuruluşundan bu yana birçok ünlü başpehlivanın yetiştiği pehlivanlar diyarıdır. Yağlı pehlivan güreşlerimiz Osmanlı sarayının ünlü başpehlivanları Kavasoğlu İbrahim ve bacanağı, sarayın baş Şamdancısı Şamdancıbaşı İbrahim Pehlivanlar adına 1925 yılından beridir düzenlenmekte ve sağduyulu halkımızın ata sporumuz yağlı pehlivan güreşlerine vermiş olduğu önem nedeniyle devamını sürdürmektedir. Bu tür etkinlikler halkımızın birbiri ile kaynaşmasını ve birlikteliğini de sağlamaktadır. Kültürel mirasımızdan olan yağlı pehlivan güreşlerimizin yaşatılarak gelecek nesillere aktarılması ve gençlerimizi spora teşvik ederek hak ettiği ilgiyi görmesi açısından şenliklerimizin devamı çok önemlidir. Beldemizde 1925 yılından beri geleneksel olarak yapılan yağlı pehlivan güreşlerinin yanında at yarışları ve müzik şenliği de yapılarak büyük bir halk kitlesi tarafından coşku ve heyecan ile izlenmektedir. Beldemizin kurucusu ve Sultan Abdülaziz’in en çok sevdiği pehlivanlardan 1833 yılında Bulgaristan Loveç’te doğmuş, 1864 yılında İstanbul’a gelen Kavasoğlu İbrahim, hayatının son günlerini Büyükmandıra’da geçirmiş ve kabri Büyükmandıra Merkez Camii’nde bulunmaktadır. Güreşlerimizin 90. Yıldönümü vesilesiyle beldemizin kurucuları Merhum Kavasoğlu İbrahim Pehlivan ve Şamdancıbaşı İbrahim Pehlivanı ve yağlı pehlivan güreşlerine gönül vermiş tüm pehlivanlarımızı rahmetle anıyor, ruhları şad olsun diyorum. Şenliklerimizin düzenlenmesinde emeği geçen herkese, katılım sağlayarak bizleri onurlandıran konuklarımıza teşekkür ediyor ve güreşçilerimize başarılar diliyorum. Önümüzdeki hafta, demokrasinin en güzel örneklerinden birini yaşayacağız. 7 Haziran tarihinde 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri var. Seçim sürecinin saygı ve hoşgörü ortamında geçmesini, milletimiz ve devletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi.
Başkan Balyemez’in konuşmasının ardından ise Büyükmandıra Güreş Ağası Ahmet Sezer de konuşma yaptı. Güreş Ağası Ahmet Sezer, yaptığı konuşmada; “90. Yıldönümü’nü kutladığımız Büyükmandıra Geleneksel Kavasoğlu ve Şamdancıbaşı İbrahim Yağlı Pehlivan Güreşlerimize hoş geldiniz. Büyükmandıralı bir vatandaş olarak birlik ve beraberliğimizi pekiştiren Büyükmandıra Güreş Ağalığı görevini üstlenmenin onur ve gururunu yaşıyorum. Bana bu fırsatı verdiği için Büyükmandıra Belediye Başkanlığı’na teşekkür ediyorum. Güreş sporuna gönül veren siz değerli katılımcılar sayesinde Büyükmandıra güreşleri devam etmektedir ve edecektir. Bugün burada Büyükmandıra er meydanında güreşecek olan pehlivanlarımıza başarılar diliyor, davetimize gelerek bizi onurlandıran konuklarımıza ve güreş ağalarımıza, ata sporumuz yağlı pehlivan güreşlerinin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, sizlere iyi eğlenceler diliyorum” dedi.
* Başabaş mücadeleler nefes kesti
Şehir Stadı’nda düzenlenen Güreş Organizasyonu’nda, Kule Başhakemliğini Güreş Federasyonu Yağlı Güreş Merkez Hakem Kurulu Başkanı Tahir Yılmaz yaptı. Kule Hakem Heyeti ise şu isimlerden oluştu; Kırklareli İl Temsilcisi Günay Baldan, Salih Şahin, Davut Arslan, Sebahattin Kangal, Metin Şener, İbrahim Doğan. Tarihi Kırkpınar Güreşleri Ağası Seyfettin Selim’de, Güreş Ağası Ahmet Sezer’in, konuğu olarak güreşleri izlemek için katıldı.  
Güreş tutmak için yurdun çeşitli yerlerinden Güreş Federasyonuna kayıtlı toplam 300’e yakın lisanslı pehlivan, 13 kategoride er meydanında kıyasıya ve kıran kırana mücadele etti. Bu yıl 90.’sı düzenlenen organizasyonda bugüne kadar ilk defa bir arada 20başpehlivan’ın katıldığı belirtildi.
Meydan Başhakemi Hüsnü Patron’un yönettiği, Kırkpınar öncesi ilk ciddi sınavını veren ve yaptığı güreş ile göz dolduran Antalya Bölgesi’nden İsmail Balaban, güçlü rakibi KaramürselBölgesi’nden Kaan Kaya’yı kendi oyununa getirerek, nefesleri kesen başpehlivanlık final müsabakasında yendi ve güreş severlerden olumlu not aldı. Başpehlivanlık müsabakalarında Antalya Bölgesi’nden Ramazan Bircan 3’üncü, Edirne Bölgesi’nden Ahmet Yavuz ise 4’üncü geldi. 
Başpehlivan İsmail Balaban’ın kupasını, Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez eşi Gülay Balyemez ile birlikte verdi. 
Diğer kategorilerde dereceye giren pehlivanlar ise şu isimlerden oluştu;
* Minik-1:
1-Tayfun Aslanoğlu, 2- Metin Karabıyık, 3-Mikail Miraç Şen ve Gökdeniz Gündoğdu
* Minik-2:
1-Ömer Faruk Doygun, 2-Ali Haydar Doğan, 3-Doğukan Karahan ve Aras Emin Pozat
* Teşvik-1:
1-Oğuzhan Cödel, 2-Mehmetcan Erdoğan, 3-Aziz Sirkecioğlu ve Engin Çetin Genli
* Teşvik-2:
1-Abdül Samet Erdoğan, 2-Emirhan Aslan, 3-Yunus Bayram ve Fatih Kırat
* Tozkoparan:
1-Fatih Tuna, 2-İsmail Bilen, 3- Şamil Tayyip Gül ve Yasin Değerli
* Ayak: 1-Atakan Makas, 2-Çağrı Can Bayram, 3-Sekan Makas ve Abdülbaki Kara 
* Deste Küçük Boy:
1-Mustafa Taş, 2-Hüseyin Can Karaduman, 3-Yusuf Öztürk ve Selçuk Derviş
* Deste Büyük Boy:
1- Özgür Kapan, 2-Ufuk Çayır, 3-Mert Altın ve Soykan Kaplan
* Küçük Orta Büyük Boy:
1-Serkan Üğdüler, 2- Ali Gökçen, 3- Okan Eriş ve Mehmet Akif Ersoy
* Küçük Orta Küçük Boy:
1-Harun Özçetin, 2- Menderes Saltık, 3- Mahsuni Sevimli ve Murat Bozpınar
* Büyük Orta:
1-İbrahim Yanık, 2- Erkan Mete, 3-EnverAkdiş ve Haşim Sancak
* Baş Altı:
1-Turhan Balaban, 2- Mustafa Yenisancak, 3- Soner Toto ve Ali Yanatma
Kule Hakemi tarafından, güreşlerde En Teknik Sporcu Fethi Güldiken, En İyi Peşrev Çeken Menderes Saltık ve En Centilmen Güreşçi ise Muzaffer Caner Koşul seçildiler. 
Yapılan Güreş Ağalığı İhalesi’nde ise Ahmet Sezer, 12 bin TL ile tekrar Güreş Ağası seçildi.  Güreşlere ayrıca, Kırklareli Valisi Esengül Civelek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreter Gürsel Tekin, “90.Yıl Büyükmandıra Geleneksel Kavasoğlu ve Şamdancıbaşı İbrahim Yağlı Pehlivan Güreşleri, At Yarışları ve Müzik Şenliği Etkinlikleri’ne birer kutlama mesajı gönderdiler. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here