“Büyüklerini ikna etme görevi şimdi sende”

18
Kırklareli’de Türk Kızılayı okullarda “Büyüklerini İkna Etme Görevi Şimdi Sende” adlı bir kampanya başlattı.

HABER MERKEZİ
Bu kapsamda 17 Mayıs 2010 Pazartesi günü Ziya Gökalp İlköğretim Okulu’nda saat 10.00 ile 16.00 arasında kan bağışı gerçekleşerek. Konuyla ilgili alınan bilgilere göre  Ziya Gökalp İlköğretim Okulu velilerine dağıtılmak üzere 400 davetiye basıldığını kan vermek isteyenlerin belirtilen saatler arasında okulda bulunmaları bildirildi. Bağışlanacak olan bir ünite kanın birçok hayat kurtaracağını, bu nedenle bu kampanyaya duyarlılık gösterilmesi istendi.
Bu kampanya için okullara velilere verilmek üzere dağıtılan davetiyede şu açıklamalar yer alıyor:
“Ülkemizde lösemi, talasemi, hemofili gibi hastalıklarla savaşan hastalar düzenli olarak, yeni doğum yapan anneler ve bebekler acil olarak kana ihtiyaç duymaktadırlar. Kan, kaynağı yalnızca insan olan bir maddedir ve sadece bağış yöntemiyle elde edilebilmektedir, Ama şu anda ülkemizde tüm hastalara yetecek kadar kan toplanamamaktadır. Yani ülkemizin kan stokları yeterli değildir. Bu gerçeğin farkında olup, düzenli olarak kan bağışlayacak iyi insanlara ihtiyaç vardır.
* “Sen de Hayat Kurtarabilirsin. Nasıl mı?”
On sekiz yaşından sonra sen de kan bağışlayabileceksin. Ancak, şimdi kan bağışlayamasan da, bu ülkedeki pek çok insanın hayatını kurtarabilirsin. Çevrendeki (ailen, akrabaların, aile dostların) on sekiz yaşını geçmiş kişileri, okulunda başlatacağımız kan bağışı kampanyalarına ve eğitimlerine katılmaları için davet edebilirsin. Şu anda kan bağışlayamıyor olsan bile, büyüklerini böyle önemli bir konu hakkında bilgilendirmen ve yönlendirmen, yapabileceğin en büyük iyiliklerden biri olacaktır.
Türk Kızılayı olarak düzenlediğimiz kan bağışı kampanyası ve eğitiminde sizi de aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız
* “Şunları bilmen önemli”
*18–65 yaş arasındaki her sağlıklı birey, 3 aylık aralıklarla kan bağışında bulunabilir.
* Han bağışı için, üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan bir kimlik belgesi ile gidilir.
* Kan bağışı, sadece 25–30 dakika sürer.
Haydi, ne duruyorsun! Büyüklerini ikna etme görevi, şimdi sende!
Sayın Velilerimiz,  Türk Kızılayı olarak düzenlediğimiz kan bağışı kampanyası ve eğitiminde sizi de aramızda görmek ten büyük mutluluk duyacağız.” (d.a.)
.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here