“Bütün mekanlara ve bütün kavimlere gönderilmiş bir peygamberdir”

22
* Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ramazan Ayvallı; “Hz. Muhammed, bütün zamanlara, bütün mekanlara ve bütün kavimlere gönderilmiş bir peygamberdir" dedi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli’de Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla “Peygamber Efendimizin Dünyayı Şereflendirmeleri” başlıklı bir konferans düzenlendi. Türkiye Gazetesi Kırklareli İl Temsilciliği tarafından düzenlenen konferans 13 Şubat 2011 Pazar günü saat 20.00’de Kırklareli Üniversitesi Kültür Merkezi Salonu’nda yapıldı. Konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Ramazan Ayvallı katıldı.
Düzenlenen konferansı dinlemeye gelenlere Türkiye Gazetesi Kırklareli İl Temsilciliği görevlileri tarafından; gülsuyu ve lokum ikram edildi. Kemahlı Feyzullah’ın “Herkese Lazım Olan İman” ile Ahmet Cevdet Paşa’nın “Faideli Bilgiler” isimli kitapları katılımcılara ücretsiz olarak dağıtıldı.
Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ilahilerle başlayan programda Türkiye Gazetesi’nin sinevizyon gösterisinin yapılmasının ardından kürsüye gelen  Prof. Dr. Ramazan Ayvallı, Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizin dünyaya gelişinin ve İslamiyet’in yarım asır bile olmadan dünyanın neredeyse yarısına yayılmasının dünyanın önemli kilometre taşlarından biri olduğunu kaydederek şunları söyledi:
“Allah’ın nimetleri, merhameti, ihsanı sonsuzdur. Bu nimetlerin en büyüğü ise resuller göndererek İslamiyet’i ebedi saadet yolu olarak göstermesidir. Dünyanın önemli dönüm noktalarından biri Hz. Muhammed’in dünyaya teşrifleridir. Hz. Muhammed, bütün zamanlara, bütün mekanlara ve bütün kavimlere gönderilmiş bir peygamberdir.”
Hz. Muhammed’den (s.a.v.) önceki cahiliye döneminde yaşananlar ile dünyaya gelmesinin ardından dünyada meydana gelen mucizelerden bahseden Prof. Dr. Ayvallı, biyografisinden, fiziki yapısından, güzel ahlakından ve dünyayı nasıl etkilediğinden bahsetti.
Türkiye Gazetesi Kırklareli İl Temsilciliği tarafından Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla “Peygamber Efendimizin Dünyayı Şereflendirmeleri” konusunda düzenlenen konferans, Türkiye Gazetesi Edirne-Kırklareli Bölge Müdürü Bayram Bıyıklı’nın kapanış konuşması ile sona erdi. (s)

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here