“Burs vermede Kırklareli olarak yetersiziz”

10
Mercedez-Benz Türk A.Ş. ile Çağdaş Yaşamı Destekle Derneği (ÇYDD)
tarafından yürütülen “Her Kızımız Bir Yıldız” Projesi kapsamında
Kırklareli’deki ortaöğretim kurumlarında eğitim-öğretim görmekte olan 28
kız öğrenciye hediye verme törenine katılan Kırklareli Belediye Başkanı
Av. Cavit Çağlayan Bur verme konusunda Kırklarelililerin yetersiz
kaldığını belirterek şunları kaydetti:

HABER MERKEZİ

“İlimizdeki veliler çocuklarının eğitimine çok önem vermektedir. Velilerin bunun için her türlü fedakarlığı yaptıklarını gözlemliyoruz. Gerek kendi giyeceğini ve yiyeceğini azaltarak çocukların daha iyi eğitim alması için çeşitli kurslara gerekse ilave dersler aldırarak fedakarlıklarını yapmaktadırlar. Ancak bazı aileler bu fedakarlığı yapmak istediklerine rağmen bazen sıkıntıya düşmektedirler çünkü insanın önce yaşaması lazım. Yaşaması için belirli bir giderleri var ailelerin. Bu sıkıntıya düştüğü durumlarda da araya Burs olayı girmektedir. Burs olayını tabi Türkiye’de çok çeşitli kurumlar vermektedir. Kırklareli’de ben Burs olayını zayıf görüyorum. Maalesef bireysel bursların yanı sıra kurumsal burslarda zayıf. Gerek iş adamı, gerek tüccarlardan durumu iyi olanların 2’şer 3’er öğrenciye çok rahat kendisini hiçbir vefasını azaltmadan burs verecek olmasına rağmen Burs verme eğilimi yok. Belki bu konuda organizasyon zayıflığı var. Bununla ilgili çalışmak lazım. Çağdaş Yaşam Derneği özellikle kız öğrencilerde burs konusunda başarılı bir uygulama çiziyor.
* “Burs karşılığında manevi istekler oluyor”
Burs konusunda bazı dernek ve kuruluşların burs karşılığında maddi olmasa da manevi olarak istediğini biliyorsunuz. Burs veriyor şu yurtta kalırsan, beş vakit namaz kılarsan, şu siyasi partiye üye olursan burs verebiliriz şeklinde belki duyuyorsunuzdur yada duymuyorsunuzdur bunları ama biz duyuyoruz. Ama Çağdaş Yaşam’da böyle bir şey olması sanmıyorum. Ne siyasi bir beklentisi var, nede dini, sosyal, kültürel hiçbir beklentisi olmadan sadece iyi insan yetişsin, iyi bir öğrenci, iyi bir birey, iyi bir vatandaş yetişsin anlamında çalışmaları olduğunu biliyoruz.
* “Belediye olarak Burs vermek istiyoruz”
Biz belediye olarak 2 yıl öncesine kadar burs veriyorduk. Son başvuru sayısı bin kişiydi hatta. Sağ olsun öğrencilerimizde velilerimizin yüzünü kara çıkartmıyordu. Genelde de çok başarılı öğrencilerimiz. Üniversiteyi kazanma oranları çok yüksek, orta öğretimden liseye geçme oranları çok yüksek. Ancak 2 yıl önce bir anayasa maddesi kararıyla belediyelerin burs vermesi yasaklanmış vaziyette. 2 yıl öncesine kadar önce 40, sonra 400 ve en son bin öğrenciye burs verdik. Hükümet tarafından yeni bir kanun ve düzenleme yapılırsa Belediye olarak burs vermeye canı gönülden devam etmek istiyoruz.
Bizde aynı sıkıntıları yaşadık. Bizde üniversite okuduk. Aile orta halli olsa bile bir üniversite öğrencisi okutmak zordur ve üniversite öğrencisi zor durumda okur. Sizler daha iyi bilirsiniz. Bu konuda bursların daha da yaygınlaşması için bizler elimizden gelen yardımları dolaylı yoldan yapacağız. Yasalar karşısında doğrudan yardım yapamıyoruz. Sıkıntıda olanlar geliyor, bir şekilde dolayı olarak yardım yapıyoruz. Buradakilerden de gelen olursa özellikle başarılı ve kız öğrencilere yardım yapmaya devam ediyoruz.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here