“Bundan sonra Kırklareli’ye daha sık geleceğim”

94
*Yılların usta Tiyatro sanatçısı Uğur Böceği Yalcın Özden, Kırklareli Belediye Başkalığı’nın “Kültür Sanat Etkinlikleri” kapsamında “Dünden-Bugün-Yarın” Şarkılı Kabare oyunu öncesi kuliste ziyaret ettik
 HABER MERKEZİ
Geçtiğimiz günlerde Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın “Kültür Sanat Etkinlikleri” kapsamında Kırklareli’ye gelerek Rektörlük Kültür Merkezi’nde sahne alan yılların usta Tiyatro Sanatçısı Uğur Böceği Yalcın Özden ile sahne almadan önce Kuliste görüşme imkanı bulduk. Kırklareli’de bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Özden bundan sonra Kırklareli’ye daha sık geleceğini söyledi. Bundan yıllar önce Kırklareli’de sahne aldığını, daha sonra bir daha Kırklareli’de sahne alamadığını söyleyen Özden; “12 yıl önce gelmiştik Kırklareli’ye bir defa burada oyun oynamıştık.  Ondan sonra bir daha olmadı gerçekleşmedi,  bizde gelemdik. Ancak ilçelerde zaman zaman oyunlar sergilemiştik. Bundan sonra Kırklareli’ye bundan sonra daha sık geleceğiz. Daha aktif bir Belediye Başkanımız var bu tür etkinlikleri, özel günleri çok daha iyi değerlendiriyor ve artık sık sık Kırklareli’ye geleceğiz” dedi. 
“Tiyatro’da ben Kabareyi tercih ediyorum” 
Oyunları Ülke sorunlarına dayalı olarak hazırladığını söyleyen Özden, tiyatronun işleminin öyle olduğunu söyledi. sahnede Kabareyi daha çok tercih ettiğini söyleyen usta sanatçı Uğur Böceği Yalcın Özden, bunun nedeninde Kabarede daha çok şans olduğunu söyleyerek şunları kaydetti; “ Oyunlar bizim oyunlarımız bizim ülkemizi anlatan oyunlar, çünkü tiyatronun işlemi öyledir bulunduğun ülkeyi üslenirsin vatandaş olarak sanatçı olarak o ülkenin sorunlarına yada sanatsal, yada kendi gözünle bakışında sahneye aktarırsın. Komedyen olduğunuz için, daha doğrusu türünüz komedi olduğu için tiyatroda ben özellikle kabareyi tercih ediyorum çünkü kabarede daha çok şansın var skeç skeç oynuyorsun yeni bir şey olduğu zaman hemen bir skeç yazıp oyun içine monte etme şansın var. Dramatik yapısı olan bütünlüğü ile birbirine bağlanan bir konu olursa zor sokarsınız oyuna o olmaz. Bu koşullarda herhangi bir güncel olaydı kabarenin içine sokabiliyorsunuz. Böylece bizim açımızdan bir konuyu kendi açımızdan yorumlayabiliyoruz. Bu tabi daha tutarlı daha keyifli oluyor çünkü insanlarımız kendini görüyor orada, kendi çevresindeki insanları görüyor bizden insanları görüyor. Bizden konular görüyor daha bildik konuları görüyor. Zaten böyle olmalı tiyatro böyle olmalı.” (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.