Bulgaristan’daki şap hastalığına karşı tedbir

14
Bulgaristan’da şap hastalığına rastlanması üzerine, Edirne İli Hayvan
Sağlık Zabıtası Komisyonu’nca hastalığın bulaşma ihtimaline karşı tedbir
olarak Edirne’deki hayvan pazarları kapatıldı. Edirne’de sadece Ticaret
Borsası’nda hayvan faaliyetine izin veriliyor.

Edirne Ticaret Borsası Meclisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Edirne İli Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu’nca hastalığın bulaşma ihtimaline karşı tedbir olarak Edirne’deki hayvan pazarları kapatılması kararının en önemli gerekçesinin 27 Mayıs 2010 tarihinde Trakya Bölgesi’nin kazandığı şap hastalığından arilik statüsünün sürdürülebilmesi olduğu vurgulanarak, şöyle denildi:
”Bu kararla Keşan, Havsa ve diğer canlı hayvan pazarları 1 Şubat 2011 tarihine kadar kapatılmıştır. Yalnızca borsamıza ait Canlı Hayvan Satış Tesisleri’nin faaliyetini sürdürmesine izin verilmiştir. Bu durum, Türkiye’de bir eşi daha bulunmayan tesislerimizde yapılan işlere duyulan güvenin bir sonucudur.
1 Şubat 2011 tarihine kadar, üreticilerimiz tarafından Borsamıza getirilen hayvanlar, mezbahamızda kesilmek şartıyla satılacaktır. Satışı yapılamayan hayvanların geriye götürülmesi mümkün olmadığından, tesislerimizde konaklayarak, bir sonraki satışa yeniden arz edilebilecektir.Canlı hayvan satış tesislerimizde hayvan satışlarımız devam etmektedir. Üreticilerimiz gönül rahatlığıyla hayvanlarını getirerek Borsamızda satabilirler.”
Borsanın şartlar ne olursa olsun, ticari faaliyetlerin durmaması, alım satımların en iyi mekan ve şartlarda yapılabilmesi amacıyla yatırımlar yaptığı da bildirildi. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here