Bulgaristan’da Sualtı Arkeolojisi, Türkiye’de Kara Arkeolojisi çalışmaları yapılacak

9
Kırklareli Kültür Varlıklarını Koruma Derneği ile Bulgaristan’ın Sozopol Şehri’ndeki Sualtı Arkeoloji Enstitüsü arasında yapılan Sınır İlleri Geliştirme Projesi kapsamında çalışmalar başladı.
HABER MERKEZİ
Proje kapsamında Bulgaristan’a Sualtı Arkeolojisi, Kırklareli’de ise Kara Arkeolojisi ile ilgili çalışmalar yapılacağını belirten Proje Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, öncelikli amaçlarının Kırklareli’nin kültür varlıklarını geliştirmek olduğunu söyledi.
Aşağıpınar Açık Hava Müzesi’ni daha da geliştirmek istediklerini ifade eden Özdoğan;
“Kırklareli Kültür Varlıklarını Koruma Derneği ile Bulgaristan’ın Sozopol Şehri’nin Sualtı Arkeoloji Enstitüsü arasında bir Avrupa Birliği Sınır İlleri Geliştirme olarak 120 bin Euro’luk bir projemiz kabul edildi.
Bu proje bağlamında 1 yıl boyunca Bulgaristan tarafında Sualtı Arkeolojisi ile Türkiye tarafında Kara Arkeolojisini geliştirme çalışmaları yapılacak.  Kırklareli’nin kültür varlıklarını geliştirmek bizim öncelikli amacımız. Kırklareli’de Aşağıpınar Açık Hava Müzesi’nin daha da geliştirilerek topluma kazandırılması çalışmaları yapılacak. Bu bağlamda hem Kırklareli’de hem de Bulgaristan tarafında uluslararası toplantı yapılacak. Kültür sektörü üzerinde ilk kez bir Avrupa Birliği projesi kabul edilmiş oldu. Bunun ön toplantısını yapıyoruz ancak proje imzalanarak kabul edildi. Bu proje sayesinde Aşağıpınar Açık Hava Müzesi’ni daha da geliştirme fırsatımız olacak. Bu da Kırklareli’nin büyük bir kazanımı olacak. Kültür sektörü üzerinde bir projenin kabul edilmesi Kırklareli için güzel bir hareket” dedi.
Bulgaristan’ın Sozopol Şehri’ndeki Sualtı Arkeoloji Enstitüsü’nden görevli Hristma Angelova da Bulgaristan ile Türkiye arasında kültürel miras konusunda hemen hemen aynı olduğunu söyledi.
Proje kapsamında ortak kültürel mirası daha da geliştirmek istediklerini ifade eden Angelova;
“Bizim için çok önemli ilk kez sınır ötesi iş birliği projemiz kabul edilmiş oldu ve bunu Kırklareli ili ile ortak yapıyor olmamız bizim için çok büyük bir mutluluk kaynağı. Kültürel mirasta çok ortak noktamız var. Ortak noktaları daha da geliştirmek istiyoruz. Bu projeyi bir başlangıç olarak görüyoruz. Bundan sonra daha başka ve kapsamlı projelerin yapılabileceğine inanıyorum. Bu projenin şimdi yapılıyor olması bir birimizi tanıma, anlama ve daha sonraki projeler için iki tarafında ortak mirasını geliştirme yönünde fırsatlarımız olacak” şeklinde konuştu. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here