Bulgaristan-Türkiye arasında imzalar atıldı

7
Gıda ve Meşrubat Sanayii geliştirilecek
HABER MERKEZİ
29 Haziran 2011 tarihinde, IPA Türkiye Bulgaristan Sınır ötesi İşbirliği Programı çerçevesinde, Burgas Endüstri Odası ve Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odaları arasında “Sınır Bölgesi’nde Gıda ve Meşrubat Sanayi’nin Teşvik Edilmesi ve Geliştirilmesi – PROFOOD” projesi imzalandı. 
İki sınır komşusu olan Kırklareli ve Burgas şehirlerinin ticaret ve endüstri odaları arasında, 9 ay süresince yürütülecek olan proje faaliyetleri başladı.
Bu çerçevede; Burgas Endüstri Odası “Lider Partner”, Kırklareli Ticaret ve Sanayi ve Odası da  “Proje Partneri” olarak çalışmalara destek verecek. 
Avrupa Birliği’nin mali destekleri ile finanse edilen proje, 63 bin 940,84 Avro toplam bütçeye sahiptir.
Bu amaçla, proje faaliyetlerini yürütecek ekipler oluşturuldu ve Kırklareli ayağı çalışmaları, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’na ait olan; Karakaş Mahallesi Karakaş Bey Sokak, Ticaret Odası Dükkanları No: 20 adresli bürodan yürütülüyor.
Projenin amacı; Sınırların iki tarafındaki iki komşu şehirde (Kırklareli ve Burgas) faaliyet gösteren, küçük ve orta ölçekli gıda ve meşrubat üreticileri arasında karşılıklı işbirliğini güçlendirmek, bilgi ve tecrübe paylaşımlarında bulunmak ve ortaklık zeminleri hazırlayarak, iki komşu ülke firmalarının ticaret hacmini arttırmaktır. 
İşbu amaca dönük olarak aşağıdaki faaliyetlerin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir:
Proje Koordinasyonu ve İdaresinin sağlanması, Ulusal ve Bölgesel ölçekte “Gıda ve Meşrubat Sektörüne” yönelik Sosyo-Ekonomik Analizlerin yapılması, Sınır bölgesinde bulunan KOBİ ölçekli firmalar için pazar araştırmaları yapılması ve Avrupa Birliği Mali yardımları fırsatlarının araştırılması, Gıda ve Meşrubat sektöründe hizmet göstürmeyi hedefleyen, bölgede yeni kurulacak KOBİ’ler için bir “İş Geliştirme Rehberi” hazırlanması, Bulgaristan – Burgas’da bir Bilgi ve Koordinasyon Merkezi kurulması, Türkiye – Kırklareli’ nde bir bilgi ve Koordinasyon Merkezi kurulması, Kırklareli’nde 2 (iki), Burgas’da 2 (iki) olmak üzere, toplam 4 (dört) seminer düzenlenmesi, Bölgedeki Gıda ve Meşrubat sektörünün bilgi ve tecrübelerini paylaşmalarını sağlayacak bir atölye çalışmasının Burgas’da düzenlenmesi,
Programın tanıtımı ve kitlelere duyurulması ile ilgili tanıtım ve reklam faaliyetleri düzenlenmesi.
Proje ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler; Karakaş Mahallesi Karakaş Bey Sokak Ticaret Odası Dükkanları No: 20 adresinde bulunan Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası – Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon ve İletişim Bürosu’na, hafta içi, 13:30 – 17:30 saatleri arasında başvurabilirler. İrtibat Telefon Numarası : 0 (288) 212 36 46 (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.