Bulgaristan tarafından umut verici gelişme

15
Türkiye’nin Bulgaristan Bugas Baş Konsolosu Cem Ulusoy, Kırklareli’ne gelerek farklı makamlara yaptığı ziyaretlerin sonuncusunu KTSO’ya gerçekleştirerek, Dereköy Sınır Kapısı’nın Tır trafiğine açılması ile ilgili yaptığı açıklamada, Bulgar tarafının çeşitli çalışmalar yaptığını gözlemlediklerini belirtti.
HABER MERKEZİ
Türkiye’nin Bulgaristan Bugas Baş Konsolosu Cem Ulusoy, 6 Aralık 2011 Salı günü saat 16.30’da Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nı (KTSO) ziyaret etti. Ziyarette Baş Konsolos Ulusoy’u KTSO Meclis Başkanı Mehmet Sağ, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sebahattin Karalar, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürkan Oras, Meclis Üyeleri Mehmet Ecer Şakir Karakaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Ersan Gürdal ve Mehmet İkizlerli karşıladı.
Sıcak bir sohbet ortamında gerçekleşen ziyaret ile ilgili açıklaşa yapan Baş Konsolos Ulusoy şunları kaydetti;
“Göreve yeni başlamam hasebi ile Kırklareli’deki makamları ziyaret amacı ile Kırklareli’ye geldim. Yerel makamlarımız ile burada görüşmeler gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde sınır illeri bağlamında neler yapılabilir? Gündemde olan sorunlar neler? Bunların aşılması için hangi adımlar atılmalıdır? Bu konularda istişarelerimizi yapıyoruz. İnşallah Bugas’a döndüğümüzde bu konulardaki çalışmalarımızı sürdürüp her iki taraf içinde olanakları geliştirici adımlar atmayı arzuluyoruz.”
*“Bulgar tarafının bu konuda çeşitli çalışmalar yaptığını gözlemliyoruz”
Dereköy Sınır Kapısı’nın Tır trafiğine açılması ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Baş Konsolos Ulusoy şunları kaydetti;
“Dereköy Sınır Kapısı’nın Tır trafiğine açılması ile ilgili devam eden bir süreç var. Bu konu bizim önceliklerimiz arasında, ilk olarak Bugas ve Molkotırnova arasındaki yolun rehabilite edilmesi gerekiyor. Bulgar tarafının bu konuda çeşitli çalışmalar yaptığını gözlemliyoruz. Bu çalışmalar belli oranda sonuçlandırılmış. Çalışmalar halen devam ediyor. Bizde yerel makamlar nezdinde bu konuyu ele alıp mevcut çalışmaların bir an önce sonuçlandırılması için Bulgar tarafını teşvik edici çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışma bittikten sonra bir dahaki aşamanın sınır kapısının yenilenmesi olacağı aşikar. Bulgar tarafı bunu ikinci öncelik olarak koyduklarını bize dile getirdi. Bizimde bu konudaki hazırlığımız zaten ortada, inşallah yol tamamlandıktan sonra ikinci planda buna geçilecek. En kısa sürede tamamlanır diye ümit ediyoruz.”
KTSO Meclis Başkanı Mehmet Sağ, Baş Konsolos Ulusoy’un kendilerine yaptığı ziyareti değerlendirerek şunları söyledi;
“29 Ekim 2011 tarihinde Cumhuriyetimizin 88. Kuruluş Yıldönümünde Burgas’a bir ziyaretimiz oldu. Baş Konsolosumuz ile orada tanıştık. Kendisi yeni atanmıştı. Kendisi’nin Kırklareli’ne ziyareti ve bize yaptığı ziyaretten dolayı çok mutlu ve memnun olduk. Biz şuna inanıyoruz; Baş Konsolosumuz, genç bir konsolosumuz, Bulgaristan ile sınır olan kapımızın devamındaki yolların yapılmasında olan çalışmaları kendisi mutlaka yakından takip edecektir. Ardından da yaşanan gelişmeler hakkında bizleri bilgilendirecektir.
Bizim vize sorunumuz olduğunda bize yardımcı olacaktır. Bundan hiç şüphemiz yoktur. Kendisi bu konularda ilgili ve alakalı bir Baş Konsolosumuzdur.”
Yapılan ziyaret Baş Konsolos Cem Ulusoy’un KTSO’dan ayrılması ile son buldu. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.