Bulgaristan Sınır Kapısında ”Shengen İncelemesi”

16
Bulgaristan’ın İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov ile Avrupa Birliği’nden (AB) 3 parlamenter Bulgaristan’ın Kaptan Andreovo Sınır Kapısı’nda teknik donanım ve fiziki yapıyla ilgili incelemelerde bulundu. 
Kaptan Andreovo Sınır Kapısı’na gelen Bulgar İçişleri Bakanı Tzvetanov ile AB’nin Alman parlamenterleri Hans Peter Wild, Günther Baumaun ve Manfred Bereus’a, Bulgar gümrük ve polis yetkililerince sınır kapısındaki protokol binasında brifing verildi. 
Brifingin ardından heyet, otobüs ve otomobillerin kullandığı peronlardaki polis birimlerini denetledi. Sınır kapısındaki TIR sahasına geçen heyet burada x-ray cihazında kontrol edilen bir tırın yük analizini inceledi. 
İncelemenin ardından yeniden protokol binasına geçen heyet burada gazetecilere açıklamalarda bulundu. 
Bulgaristan İçişleri Bakanı Tzvetanov, gümrük kapısından AB standartlarında geçişlerin sağlanması için gerekli çalışmaların yapıldığını belirtti. 
Bakan Tzvetanov ayrıca, Yunanistan Sınırı’nda görev yapan Fronteks birliklerinin Bulgaristan’da da görev yapmasının iyi olacağını düşündüğünü söyledi. 
AB’li parlamenter Wild ise yaptıkları incelemede, Kaptan Andreovo Sınır Kapısı’nın bir AB gümrüğü gibi çalıştığını gördüklerini belirtti. 
Wild, sınır kapısının önemine dikkati çekerek, ”Burası AB kapısı, iyi çalışmalar yapmışsınız. Bu kapıdan başta uyuşturucu olmak üzere çeşitli yasa dışı olaylarla ilgili giriş yapılmak istenebilir. Sizin göreviniz bunları kontrol etmek. Bu güven sağlanmalı, sizin bu sorumluluğu üstlendiğini gördük. Ben şahsen size güveniyorum” dedi. 
Heyet, daha sonra sınır kapısından ayrıldı. 
Bu arada, Kaptan Andreovo Sınır Kapısı’nda çeşitli onarım ve bakım çalışmalarının yapıldığı, sınır kapısını çevreleyen 1-2 kilometrelik tel örgünün yenilendiği görüldü. Çalışmaların 10 Şubat tarihine kadar tamamlanacağını öğrenildi. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here