Bulgar Kilisesi’nde Noel ayini

33
Bulgar Kilisesi’nde Noel ayini

Edirne’deki Sveti Konstantin ve Elana Kilisesi’nde "noel ayini" düzenlendi. Ayini Edirne’deki ikinci Ortodoks kilisesi olan Sveti George Kilisesi’nin rahibi Aleksandır Çıkırık yönetti. Ayine, Bulgaristan’ın Edirne Başkonsolosu Valcho Georgiev Markov ile Bulgaristan’dan gelen Ortodokslar katıldı. Rahip Aleksandır Çıkırık, içerisinde tütsü yakılı fenerle ayine katılanları kutsadı. Çıkırık’ın okuduğu duanın ve ayine katılanların mum yakmasının ardından ayin sona erdi. Daha sonra kilisedekiler, rahip Çıkırık’ın elindeki istavrozu (haç) ve Çıkırık’ın elini öperek, kutsanmış ekmekten yedi.

Çıkırık, kutlama sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bugün Isa’nın doğum gününü kutluyoruz" dedi. Fener Rum Patriği Bartholomeos’un ”çarmıha gerilme" sözünün yanlış anlaşıldığını savunan Çıkırık, sözcüklerin kullanımında ve anlamlarında dilden dile farklılıklar olabileceğine dikkati çekti

 Çıkırık, ”Fener Rum Patriği Bartholomeos’un ‘çarmıha gerilmek’ sözünde bir kasıt yok, yanlış anlaşılma var.

 Örneğin biz Türkiye’de ‘köpek’ kelimesini düşman yada güvensiz anlamında da kullanırız, ama Bulgarca’da köpek, ‘sadakat’ anlamındadır. Biz Türkiye’de hoşgörü içinde yaşıyoruz. Ben Edirne’de doğdum, büyüdüm ve yaşıyorum. Insanlar arasında problem yok, problem politikalarda” dedi.      

Fener Rum Patrikhanesi ve Hatay’ın Iskenderun ilçesindeki Katolik ve Ortodoks kiliselerinden de "Noel Ayini" düzenlendi. Patrikhane bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi’nde sabah erken saatlerde başlayan ayini Patrik Bartholomeos yönetti. Türkiye’de yaşayan Rumlar’ın yanı sıra Yunanistan ve diğer ülkelerden gelen Ortodokslar’ın yoğun ilgi gösterdiği ayin sırasında, mumlar yakılarak dualar edildi, ilahiler okundu.  Yaklaşık 4 saat süren ayin, katılımcılara ekmek ve şarap sunulmasıyla son buldu. Ayine gelenler, patrikhane bahçesinde bulunan süslenmiş "Noel ağacı"na yoğun ilgi göstererek önünde fotoğraf çektirdi.  Ayin sonunda gazetecilerin "Noel mesajı"nı sordukları Patrik Bartholomeos, "herkese iyi yıllar dileğinde" bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.