Bugünkü Yerel Seçim Durağımız Demirköy

35
KIRKLARELİ GÜNLÜĞÜ
Faruk Ceylan
farukceylan39@gmail.com
Bu gün Yeşilyurt Gazetesi Seçim turunun Demirköy durağındayız.
2004 Yerel Seçimlerinde, Demirköy’de oyların partilere nasıl dağıldığını, bir dönem sonra 2009’da bir adayın seçmen arasındaki rekabeti azaltarak oyların  % 44’ünden fazlasını kendinde nasıl topladığını, iki seçimde ki oy dağılımı açıkça gösteriyor. 
Demirköy’de 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Kamer Tuna DYP’den aday olmuş ve SP adayını at başı mücadelede 4 oyla geçerek Belediye Başkanlığı koltuğuna oturmuştu.  Bu seçimde DYP 496 oy alırken, SP 492, AKP 404, CHP 374, ANAP 280, MHP 260 ve GP 139 oy alabilmişlerdi. 
Bu çekişmeli seçimden sonra, 2009 seçimleri farklı bir yarışa sahne oldu. 
Bu defa bir önceki seçimde 7 parti yarışırken, bu sayı 4 partiye düştü. 
2004’te 7 partiye oy veren seçmenin oyu MHP, DP, AKP ve CHP ile 4 partide toplandı. 
MHP Adayı Muhlis Yavuz 2 oyla seçim kazanıp kaybedilen Demirköy’de 2324 seçmenden 999’unun oyunu alarak DP adayına 268 oy farkı yaptı ve Başkanlık koltuğuna oturdu.
Üstelik bir dönem önce MHP’nin oyu 260’tı. Muhlis Yavuz 260 oyu 999’a çıkardı.   
MHP’nin seçimi kazandığı 2009 yılı Yerel Seçimleri’nde oy yüzdesi de %44.3’e ulaşırken, DP 731 oy ve %31 oy oranıyla ikinci sırada, AK Parti 353 oy ve %15 oy oranıyla üçüncü sırada,  CHP 241 oy ve 10.2 oy oranıyla son sırada kalmıştı.
Bol köpüklü sabah kahvemizi Belediye Başkanı Muhlis Yavuz’un makamında içtik. Kendisine, Vatandaşa verdiği sözleri yerine getirip getiremediğini sorduk.  
 Başkan Muhis Yavuz Yerel seçimlere bir yıla kala seçildiği günden bu güne kadar vatandaşa verdiği sözlerin %80’nini yerine getirdiğini vaatleri arasında bulunmayan hizmetleri de Demirköylülere sunduklarını belirterek, Yeni mezbaha yapımı için bir söz vermediğini ama ilkel koşullarda kesim yapılan mezbaha yerine Trakya’nın en modern Mezbahasını yapmak için inşaata başladıklarını ve çok kısa zamanda da bitireceklerini söyledi.
Başkan Yavuz Demirköy’ün Kapalı Spor Salonu’na ihtiyacı olduğunu, ancak bunun da sözünü vermediğini belirtti ve Kapalı Spor Salonu yapımı içinde çalışmalarının sürdüğünü, Demirköy’e bir Kapalı Spor Salonu da kazandıracaklarını söyledi.
Başkan Muhlis Yavuz vaatlerinden sadece Halı Saha sözünü yerine getiremediğini söyleyerek,  bu sözünü yerine getirememe sebebini ise şöyle açıkladı;
“Demirköy’lü vatandaşlarımıza halı saha sözünü verdim. Tüm müracaatlarını yaptım. Ödeneğini çıkarttım. Ama halı sahayı yapacak yer bulamadım. Demirköy’de coğrafi konum olarak fazla düz alan yok. Halı saha yapılmaya elverişli düz alanlar, ya Orman İşletme, ya da Askeri alan içinde bulunuyor. Buralardan yer alma imkanı bulamadık. Çıkarttığımız ödeneğin geri gitmemesi için de bunun parasını Demirköy stadının yapımı için Spor İl Müdürlüğüne verdik.  Halı Saha için görüşmelerimiz devam ediyor. Yer temin edebilirsek hayata geçireceğiz. Askeriyede bu işe müsait çok güzel 2 dönüm yer var. Benden önce görev yapan Belediye Başkanları talepte bulunmuşlar ama alamamışlar. Ben Milli Savunma Bakanlığından bu yeri talep ettim. Bakanımız verilmesinden yana görüş bildirdi ama Milli Emlak Genel Müdürlüğünde sıkıntılar yaşadık.  Müracaatımız Başbakanımızın önünde. Başbakanımız imzaladığı gibi bu işi de çözeceğiz. Avrupa Projemiz hazır. Buradan alacağımız hibe ile hem halı sahamızı hem de iki katlı Kapalı Spor Salonumuzu ve düğün salonunu, önünde parkı ile birlikte tamamlayarak, İlçemize kazandıracağız” dedi.
Demirköy’deki gezimizde yolların ve kaldırımların,  meydan ve Orman İşletme tarafındaki Bulvarın ve Pazar Yeri’nin kilit taşla döşenmiş olduğunu gördük. Orman İşletme mevkiindeki Bulvarın da Başkan Muhlis Yavuz tarafından açıldığını öğrendik. 
Demirköy’lü vatandaştan geçmişte İçme Suyu ve Kanalizasyon Sorunu yaşadıklarını Muhlis Yavuz’un Başkan olması ile bu sorunların da çözüldüğünü öğrendik.
Esnaf ve görüştüğümüz sokaktaki vatandaş Başkan Muhlis Yavuz’dan memnun. Demirköyspor’un Şampiyon olarak Süper Amatör Lig’e çıkmasında Başkan Yavuz’un büyük katkıları olduğunu söyleyen sporseverler. Demirköyspor’un Muhlis Başkanla Süper Amatör Lig’den, 3. Lig’e de çıkacağına inanıyorlar. 
Muhlis Yavuz’a oy verenler isabetli karar verdiklerini söylerken oy vermeyen birçok vatandaş ta hizmetlerden memnuniyetini ifade ederek 2014 yılında yapılacak olan seçimde partilerine değil Muhlis Yavuz’a oy vereceklerini söylüyor. 
Edindiğimiz izlenimler, Başkan Muhlis Yavuz’un vaatlerini yerine getirmesinin, Demirköy’e hizmetler sunmasının yanı sıra, alçak gönüllü olup,  halkın içinde olması da, sevilmesinde önemli faktörlerden biri.
Yaptığımız nabız yoklamaları neticesinde, benim görüşüm şu an itibariyle   
% 44.3 oya sahip Muhlis Yavuz’un Demirköy’de kaybetme ihtimali bulunmuyor.
Vatandaşta sağladığı memnuniyetle, Muhlis Yavuz 2014 Mart’ında yapılacak olan Yerel Seçimler’de yeniden Belediye Başkanlığı koltuğuna oturacak gibi gözüküyor. 
Partiler adaylarını açıkladıktan sonra Tüm İlçe ve Beldelerimiz gibi Demirköy’ü yeniden ziyaret edeceğiz ve Parti Adaylarının, seçmenin fikirlerini değiştirip değiştirmediğini öğrenerek, yapacağımız nabız yoklamalarını sizlerle paylaşacağız.  
Perşembe günü bir başka seçim durağında buluşmak üzere, Mutlu umutlu ve güzel günler görme temennilerimle hoşçakalınız Yeşilyurt Gazetesi’nin tiryakileri değerli okuyucularımız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here