Bugünkü seçim durağımız Vize

11
Kırklareli Günlüğü
Faruk Ceylan
farukceylan39@gmail.com
B.Mandıra, İnece, Demirköy, Kaynarca ve Sakızköy’den sonra bugünkü seçim durağımız Vize.
Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz’la makamında sohbet ediyoruz. Ben açık çayımı yudumlarken, yol arkadaşım Erdoğan her zaman ki gibi soluksuz sodasını içiyor. 
Sohbet esnasında,  seçimle ilgili sorularımızı cevaplarken, Başkan Yılmaz’ın hiçbir seçim kaygısı taşımadığını beden diliyle açıkça ortaya koyduğunu ve seçim derdinden ziyade, Vize için daha neler yapabilirimin derdinde olduğunu gördük. 
Yılmaz, 2004 ve 2009 Seçimleri’nde halka verdiği sözlerin fazlasını yerine getirdiğini, Vize’yi Trakya’nın en modern kenti yapmak için çalıştığını söyledi.
Alt yapısı, üst yapısı, Festivalleri, Sosyal etkinlikleri ile Vize’nin Selçuk Başkanla çok yol aldığını görmezden gelmek mümkün değil.  Belediyecilik anlamında bayağı yol kat etmiş. Vize İlçesi Kasaba görünümünden sıyrılarak modern bir kent görünümüne sahip olmaya başlamış. 
Başkan, Vize Belediyesi olarak hazırladıkları Avrupa Projeleri’ni, buna ilave olarak,  sosyal ilişkilerini iyi kullanmış, Yurt dışında birçok Belediye ile bağ kurmuş, ortak işlere imza atmış ve Vize adını Yurt dışına taşımayı başarmış. Gittiği Ülkelerdeki medyada da geniş yer bulmuş. (Dış Basında Vize ve Selçuk Başkana ayrılan gazete sayfalarını birlikte inceledik.)
Vize’li ünlü modacı Uğurkan Erez’le dostlukları sayesinde birçok ünlü ismin Vize’ye gelmesini, beraberinde Ulusal Televizyonların kameralarını Vize’ye çevirmesini sağlayıp, Ülke çapında büyük izleyici kitlelerine ulaşarak, Vize’yi Türkiye’de tanınır hale getirmeyi başarmış.
Halkla sohbetimiz de ise Selçuk Yılmaz’ın neden seçim kaygısı yaşamadığını ve Vize’ye daha fazla ne yapabilirimi düşündüğünü daha iyi anladık.
Sokaktaki vatandaşın memnuniyeti beklentimizin çok üzerindeydi.  Başkan Yılmaz, Vize’de bir Belediye Başkanından çok, ünlü bir sanatçının gördüğü ilgiyi görüp, aileden bir fertmişçesine de seviliyor.
Vize sokaklarında bire bir görüştüğümüz Vize’liler, Selçuk Yılmaz’ı bir siyasi olarak görmediklerini söylerlerken, “Bağımsız aday olsa, oyumuz yine Selçuk Yılmaz’a” diyerek ona desteklerini sloganlaştırılmış cümlelerle anlattılar. (Bu slogan cümle sadece bir örnek. Vatandaş,  Selçuk Yılmaz için daha birçok ilginç slogan cümle üretmiş ) 
DP’nin Ülke genelinde ve İlimizde ki çok düşük oy yüzdesine rağmen, Selçuk Yılmaz’ın Vize’de DP Adayı olarak kazanması,  onun siyasi bir isimden çok, partiler üzeri bir isim olduğunu da ortaya koyuyor.  Kısacası sandıktan çıkan oy da, sokakta ki vatandaşta Selçuk Yılmaz’ın her partiden oy aldığını teyid ediyor. 
2004 Yerel Seçimleri’nde 6346 seçmenden 1990’ı Selçuk Yılmaz’a oy vermiş ve Yılmaz oyların % 32’sini alarak Başkanlık koltuğuna oturmuş. AK Parti 1391 oyla ikinci, DSP 1040 oyla üçüncü, MHP 935 oyla dördüncü olurken, CHP 580 oyla beşinci sırada kalmış. 
2009 Yerel Seçimleri’nde 7276 seçmen oy kullanmış. Selçuk Yılmaz bu defa bir önceki seçimde 1990 olan oyunu neredeyse ikiye katlamış ve 3804’e yükselterek, oyların %51.4’ünü alıp Başkanlık koltuğuna yeniden oturmuş. 
CHP’de bir önceki seçime göre başarılı bir seçim geçirerek, oyunu 1884 arttırmış ve 2464 oya ulaşmış.  CHP’nin aldığı oy toplam seçmenin %33.3’üne karşılık gelse de, Selçuk Yılmaz’ın çok gerisinde kalarak, seçim yarışında ikinci sıraya yükselmişti. 
Önceki seçimde 1391 oyla ikinci sırada bulunan AK Parti, 698 oy kaybına uğrayarak, toplamda 693 oya gerilemiş ve hezimete uğramıştı.  
Önceki seçimde 935 oy alan MHP’nin de durumu AK Parti’den farklı olmamış ve 620 oy kaybıyla oyları 315 oya gerileyen MHP’de Vize’de hezimete uğrayan bir başka parti olmuştu. 
Selçuk Yılmaz Vize’de Ak Parti ve MHP’yi eriterek oylarını neredeyse ikiye katlarken, CHP’de, DSP’den aldığı oylarla oyunu rekor seviyede arttırmış ama bu rekor artışa rağmen Başkanlık koltuğunun çok uzağında kalmıştı. 
2014 Yerel Seçimleri öncesi Selçuk Yılmaz’ın 3804 oyuna karşılık, CHP, AK Parti ve MHP’nin toplam oyu 3472. Bu tabloya göre 3 Parti tek aday çıkarsa Selçuk Yılmaz’ın aldığı oy sayısını geçemiyorlar. Birde Selçuk Yılmaz’ın her seçimde oylarını arttırarak kazandığı düşünülürse, şimdilik Vize’de Selçuk Yılmaz’ın yıkılması zor gibi gözüküyor. 
Parti adayları belli olduktan sonra neler olur? Vatandaşın fikri değişir mi? Onu da adaylar belirlendikten sonra yapacağımız seçim turunda alacağımız bilgiler ışığında sizlerle paylaşacağız. 
2014 Martı’nda yapılacak olan Yerel Seçimler için Selçuk Yılmaz yeniden DP’den aday olacağını söyledi. CHP ve MHP’nin aday adları henüz belli değil. Vize AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Tuna, AK Parti’nin Trak39’da yaptığı toplantıda Vize Belediye Başkanlığı için Aday Adayı olduğunu açıklamıştı. 
Yusuf Tuna, Aday Adaylığı’nı açıkladığı konuşmasında; “Arkadaşlarım ve Vize Halkı bize inansın. Vize’de Belediye Başkanlığı’nı kazanacağız. İktidarımızın desteği ile Belediyecilik nasıl yapılır tüm Vize görecek“ demişti.
AK Parti’den başka Aday Adayı çıkar mı? CHP ve MHP’de kimler aday olur? Bunlar önümüzdeki günlerde belli olur ama önceki seçim sonuçlarıyla beraber, sokaktaki vatandaşın sesine de kulak verdiğimizde Başkanlık koltuğu Selçuk Yılmaz’ı işaret ediyor.
Selçuk Başkan’ın hizmet noktasında Vize’de yaptıkları, bizim yapmış olduğumuz nabız yoklamaları ışığında benim görüşüm; oyların %51.4’üne sahip Selçık Yılmaz Vize’de rakipsiz favori. Yılmaz’a rakip CHP, AK Parti ve MHP’nin toplam oylarının Selçuk Yılmaz’ın aldığı oylardan az olduğunu yukarıda belirtmiştim. Son cümlede şunu da belirteyim ki, 3 partinin Selçuk Yılmaz oylarına erişmek için, 332 oya daha ihtiyaçları var. 
Pazartesi günü bir başka durakta buluşmak üzere, mutlu ve umutlu günler diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Hoşçakalınız Yeşilyurt Gazetesi’nin tiryakileri, sevgili okuyucularım. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here