Bugünkü seçim durağımız Üsküp

17
KIRKLARELİ GÜNLÜĞÜ
Faruk Ceylan
farukceylan39@gmail.com
B.Mandıra, İnece, Demirköy, Kaynarca, Sakızköy ve Vize’den sonra bugünkü seçim durağımız Üsküp.
Üsküp Belediye Başkanı Erdoğan Kıyıcı’yı, programımızın son dakikada değişmesinden ve Üsküp Belediyesi güzergâhına yakın olmamızdan dolayı, randevusuz ziyaretimiz sırasında, kapısının ardına kadar açık olduğunu ve bizi karşılayan bir sekreterin bulunmadığını gördük. Alışık olmadığımız bu durum karşısında tereddüt etsek de ardına kadar açık olan kapıdan içeriye girdik. 
Başkanı Üsküp’lü birkaç vatandaşla sohbet ederken bulduk. İkram edilen çayı yudumlarken, Başkan Kıyıcı bizden müsaade isteyerek, vatandaşla sohbetini sürdürdü. Çok samimi ortamda devam eden sohbette, Kıyıcı’nın Üsküp’lü vatandaşların taleplerini can kulağı ile dinlediğini ve ardından sorunun çözümü için kendilerine yol gösteren açıklamalarından sonra, kapıya kadar uğurlamasıyla misafirine verdiği öneme şahit olduk.  
Başkan Kıyıcıya 2014 Yerel Seçimleri’nde Aday olup olmayacağını, 2009 Seçimleri’nde vermiş olduğu sözleri tutup tutmadığını sorduk.  
Kıyıcı verdiği sözlerin % 90’ını yerine getirdiğini, kalan %10’u içinde çalışmalarının devam ettiğini ve yeniden Aday Adayı olduğunu söyledi.
Üsküp sokaklarında yapmış olduğumuz gezinti sırasında, sokakların kilit taşlarla kaplı ve çok temiz olması dikkatimiz çekti. 
Sokaktaki vatandaşın yarısından fazlası Erdoğan Kıyıcı’nın Üsküp’te verdiği Belediyecilik hizmetinden memnun olduklarını ifade ederlerken, bazı vatandaşların; “Kıyıcı artık Belediye Başkanlığı’nı bıraksın, aday olmasın. Birazda gençlere fırsat versin” şeklinde konuşmaları üzerine; “Başkan’dan memnun değil Misiniz?” sorusunu sorduk.  Cevap olarak; “Başkan iyi de bazı konularda bizi dinlemez. Azıcık diklik yapar; “Ben Üsküp için çalışıyorum. Önümüz seçim. Kızarsanız oy vermeyin. Sizin dediğinizi değil, Üsküp için doğru olanı yaparım diyor.” ifadelerini kullandığını söyleyerek, belki de farkında olmadan Başkan’ın gönül almak için değil doğruyu yapmak için çalıştığını ikrar ettiler.
Üsküp 2004 Yerel Seçimleri’ne AK Parti ve CHP ile girmiş. Bu iki partinin Başkanlık yarışına birde Bağımsız Aday katılmış. Seçmenin kullandığı 1892 Oy’dan 929’unu alan AK Parti Adayı Erdoğan Kıyıcı, Cumhuriyet Halk Partisi’ni 237 oy farkla geçerek Başkanlık Koltuğu’na oturmuş. CHP ise 692 oy alarak seçimi kaybeden parti olmuş. 271 Üsküp’lü seçmende oylarını Bağımsız Aday’a vermişler. 
2009 Yerel Seçimleri bilgilerine baktığımızda da tablonun çok fazla değişmediğini görüyoruz. Bir önceki seçimde 2 Siyasi Parti ve 1 Bağımsız Aday’ın çıktığı Üsküp’te bu defa AK Parti ve CHP ile birlikte MHP’si de aday çıkararak seçime girmiş. Önceki seçime göre Seçmen sayısında 222 kişilik bir düşüş olmuş ve 1670 seçmen oy kullanmış.
AK Parti Adayı Erdoğan Kıyıcı 877 oyla yeniden Belediye Başkanı seçilirken, CHP 689 oy, MHP’de 104 oy almış.
AK Parti Adayı Erdoğan Kıyıcı’nın 2009 Seçimleri’nde Üsküp’teki oy yüzdesi de %51.8. 
Üsküp’te yaptığımız nabız yoklamasında vatandaşın yarısından fazlası Erdoğan Kıyıcı’yı yeniden Başkan görmek istediğini söyleyerek, mevcut oy yüzdesini doğrularken bu yüzdenin biraz üzerine çıkılabileceği kanaatini de oluşturdu. 
Üsküp’lü seçmenin, parti kavramına çok takılmadığını, halkın içinde olan ve Devletin imkânlarından faydalanmayı becereceğine inandığı adaya oy verdiğini de yaptığımız görüşmeler açıkça ortaya koydu.  
Şuan itibariyle AK Parti’nin dışında, seçime giren CHP ve MHP’de Aday Adaylığı’nı açıklayan yok. Partiler adaylarını belirledikten sonra Sokaktaki vatandaşın kanaati ne yönde değişir onu şimdiden söylemek zor. Bu kanaat o zaman yapacağımız seçim turunda ortaya çıkacak. 
Seçim turumuzun 1. Raundu Erdoğan Kıyıcı’nın. Önümüzde iki tur daha var. Bu turlarda da sokaktaki vatandaştan aldığımız bilgileri derleyip 2. ve 3. Rauntların sonuçlarını siz değerli okurlarıma aktarmaya çalışacağım. 
Perşembe günü bir başka durakta buluşmak üzere, mutlu ve umutlu günler diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum,
Hoşçakalınız Yeşilyurt Gazetesi’nin tiryakileri, sevgili okurlarım. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here