“Bugün vicdan muhasebesi günüdür”

11
Kırklareli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkan Yardımcısı Eşref Şahin yaptığı basın açıklamasında Serbest Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik Mesleği’nin günden güne daha kötüye gittiğini belirterek yıllarca vergilerin toplanmasında idarenin görünmez eliyken, bugün refahın paylaşılmasında devletin yetim çocuğu olduklarını ifade etti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli SMMMO Başkan Yardımcısı Eşref Şahin oda üyeleri ile birlikte 3568 Sayılı Meslek Yasası’nın kabul edilişinin 23.  Yıldönümü nedeni ile basın açıklaması düzenledi. 
Açıklamasında mesleklerinin günden güne kötüye gittiğini belirten Başkan Yardımcısı Şahin; Türkiye genelinde; çalışma arkadaşları ve aileleriyle birlikte muhasebe meslek camiasının 500 bini bulan onurlu çalışanları; 3568 Sayılı Meslek Yasası’nın kabul edilişinin 23. Yıldönümü olan 13 Haziran 2012’de bugün; Siyasi Erk’ten "Vicdan Muhasebesi" talebinde bulunuyor.
Bugün "Yapılanların/yapılmayanların gözden geçirilmesi, doğru veya yanlışların ortaya konulması" günüdür. Yani herkes için "Vicdan Muhasebesi Günüdür!" Bizler; akademik bir mesleğin mensupları olarak, yıllardır kurum ve kuruluşların, gerçek ve tüzel kişilerin, devletle kurduğu vergi-finans ilişkilerinde, sistemin başrolünde olduk.
Bizler; demokratik ve sivil bir örgütlenmenin mensupları olarak, meslekte hem vicdanı hem de hukuksal ağır sorumluluklarla gecemizi gündüzümüze katarak, ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişiminde, özellikle kayıt dışı ekonominin önlenmesinde elimizi taşın altına koyduk. Yıllarca vergilerin toplanmasında İdare’nin en güçlü "görülmez eli" olduk. Ekonomik krizlerde "çözüm ortağı" görüldük. Oysa bugün refahın paylaşılmasında, devletin "yetim çocuğu" olduk. Çatı Örgütümüz TÜRMOB ve ülkemiz genelinde 83 il ve ilçede örgütlü, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir Odaları olarak mesleğimizin artık dayanılmaz bir noktaya geldiğini gördük.  Angaryalar bitsin derken, cezalandırıldık, yük katarı olduk angarya’lara karşı çıktık:
Bürokrasiyi azaltmak için kesin mizan formlarının basitleştirilerek yıllık beyanname eki olarak alınmasını istedik.
"Mahsup-iade sorunları", "internet vergi dairesi uygulamaları" ve "kod uygulamaları" için vergi daireleri arasında ve vergi dairesinin kendi içinde uygulama birliğinin sağlanmasını talep ettik. Cezalarla karşı karşıya bırakıldık. Başta Ba/Bs olmak üzere sadece bilgi amaçlı formlar için bile özel usulsüzlük cezası uygulandı. Kesin mizan bildirimlerinin süresi içinde verilmemesi durumunda dahi özel usulsüzlük cezası uygulandı. Mükellef bilgileri bildiriminin eksik ve yanlış verilmesi durumuna özel usulsüzlük cezası uygulandı. Tahsil edilmeyen ücretin KDV’sini ödemeyelim dedik. Meslek mensupları tahsilat yapmamasına rağmen serbest meslek makbuzu veya fatura düzenlemek zorunda olduğu için tahsil etmediği "geliri" ve KDV’sini beyan ederek mağdur edildi. Meslektaşa destek istedik sonuç alamadık KDV indirimi talep ettik Muhasebe ve müşavirlik hizmetlerinde yüzde 18 olan yüksek Katma Değer Vergisi oranını, birçok sektörde uygulandığı halde yüzde 8’e düşürülmedi. Mesleki giderlerin indirilmesini talep ettik Meslek mensubunun işiyle ilgili yaptığı her türlü gideri vergi matrahından indirme hakkı getirilmedi.
* “Bugün, mesleğimize sahip çıkma günüdür”
Bizler meslek mensupları olarak böylesine ağır sorunlarla boğuşurken gördük ki; bugün demokratik meslek örgütü olmamızın dahi önü kesilmek istenmektedir. Oysa bizler dün olduğu gibi bugün de; siyasete, mesleki ve meslektaşın sorunlarının, ülkemizin sorunlarının bir parçası olduğu görüşüyle baktık ve bu konuda asla taviz vermedik. Gelin; Artık ülkenin ekonomisine, özellikle mali sistemine çok önemli katkıları olan meslek örgütümüzü zedeleyen girişimlere son verin. Gelin; Meslektaşın bir ailesi ve sosyal bir yaşamının olduğunu unutmayın. Gelin; Meslek mensuplarımızın aşağıdaki haklı taleplerini yasal düzenlemelerle hayata geçirin ki, ülkemiz kazansın.
* “Taleplerimiz”
Angaryalar kaldırılmalıdır. Başta 5/4 olmak üzere anti demokratik maddeler kaldırılmalıdır. TÜRMOB genel kurulunca kabul edilen yönetmelikler biran önce yayınlanmalıdır. Sınav mağdurlarının ek sınav talebi yerine getirilmelidir. Bilgi amaçlı bildirimlerden alınan özel usulsüzlük cezaları kaldırılmalıdır. Müşteri Bildirim Listeleri kaldırılmalıdır. Denetim sürecinde; yetki belgeleri ve ruhsat harçları bedelleri kaldırılmalıdır. Denetim lisanslamasında sınav yapmayı asla düşünmeyin. E-beyanname şifresi mükelleflere değil, meslek mensuplarına verilmelidir. Meslek mensubunun KDV yükü azaltılmalıdır. Serbest meslek uygulamasında Gelir KDV çelişkisi düzeltilmelidir. Ücret tarifesinin yayınlanması meslek örgütümüze bırakılmalıdır. Bakanlık vesayetine son verilmelidir. Taleplerimiz Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na iletilmiş olup, en kısa sürede çözüme kavuşturulmalıdır. Demokratik haklarımız saklı kalmak kaydıyla, Bu sürecin; takipçisi olacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır” dedi. (yş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.