Bugün seçim turumuzun Kaynarca durağındayız

19
Kırklareli Günlüğü
Faruk Ceylan
farukceylan39@gmail.com
3 dönemdir Kaynarca Belediye Başkanlığı yapan Seyit Uçan ile 1 ay önce Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz’ün makamında tanışmıştım. Geçmişte sendikal faaliyetlerde bulunmuş, aktif, hoş sohbet ve iyi sayılabilecek bir hitabete sahip,  güven veren bir görüntü sergileyen Başkan, sürpriz şekilde Belediye Başkan Adayı olmayacağını açıklamış ve gerekçe olarak ta;  “Gençlerin yolunu açmak için aday olmuyorum” demişti. 
Gazetemiz Yeşilyurt’ta bunu haber olarak duyurmuştuk. “Kırklareli Günlüğü” köşemde de Seyit Uçan’ın, örnek alınması gereken bu erdemli davranışına geniş yer vermiş ve kendisini kutlamıştım. 
Başkan Seyit Uçan’ın hiçbir şekilde kararından geri dönmeyeceğini, aksi halde güvenilirliğini yitireceğini söyleyerek aldığı bu radikal kararına, sokaktaki vatandaş çok fazla inanmıyor, ya da inanmak istemiyor.
Birebir görüşmelerimizde Kaynarca halkı Seyit Uçan’ın son dakika da bu kararından vazgeçip, aday olacağını söylüyorlar.
Halk arasında CHP’den Aday Adaylığı için Şaban Özmeral ismi konuşuluyor. Hüseyin Altan’ın ise, Ön Seçim yapılırsa Aday Adayı olacağını ve Altan’ın bunu söylediğini ifade edenlerde var. 
Mehmet Emin Yanık’ın DSP’den, Celalettin Göçmen ve Erdoğan Kantürer’in de AK Parti’den Aday Adayı olacağı söylentileri var.  
Doğma-büyüme Kaynarca’lı olan ve halen Kaynarca’da yaşayan Serdar Dalfidan’da birkaç gün önce Kaynarca Belediye Başkanlığı için MHP’sinden Aday Adayı olduğunu,  Aile Çay Bahçesi’nde yaptığı açıklama ile ilan etmiş ve Gazetemize konuyla ilgili bir beyanat vermişti.  
2009 Yerel Seçimleri’nde CHP 679, DSP 614, DP 270, AKP 236, MHP 40 oy almıştı.
Yerel Seçimler de Kaynarca’lı seçmen ağırlıklı olarak partiden önce adaya, onun güvenilirliğine ve kendilerini ikna edebilme yeteneğine bakıyor. Genel Seçimler’de durum farklı. O zaman seçmen kendi partisine oy vermeyi tercih ediyor.
Son Yerel Seçimler’de Kaynarca’lı seçmen CHP ve DSP adaylarına güvenmiş ve bu güven yarışını CHP Adayı Seyit Uçan sadece 65 oyluk bir farkla kazanmıştı.  
2014 yılında yapılacak seçimler için Kaynarca’da seçmen, MHP’si adayı Serdar Dalfidan’ın ilginç sektörel projelerine epey bir rağbet ederek,  inandırıcı bulduklarını söylüyorlar.  Dalfidan’ın yaş itibariyle genç bir aday olması da seçmen tarafından önemli bir kriter olarak görülüyor. Seçmenin birçoğu aynı görüşte; “Atatürk Cumhuriyeti gençliğe emanet etti. Gençlerin fikirlerine kulak vermek lazım. Genç adaylar, yaşlı adaylara göre daha idealist oluyor” diyorlar.
Özellikle DSP ve DP’ye oy veren birçok seçmen, aday olursa Serdar Dalfidan’a oy vereceklerini açıkça beyan ediyorlar.  
DSP ve DP seçmeni kadar yoğun olmasa da, bunların içinde AK Parti’ye oy verenlerde var. 
Gençliğinden beri DSP’den başka bir partiye oy vermemiş bir seçmen; “Serdar’ın projelerini dinledim. Hepside çok kolay hayata geçirilebilecek projeler. Hayata geçtiği vakitte gerçekten Kaynarca halkına çok önemli ekonomik katkılar sağlayabilir. İnandırıcı buldum ve tüm arkadaşlarıma da anlatıyorum” dedi. Bu açıklamayı yapan köklü bir sol geçmişe sahip seçmen’in ismi bizde saklı.
Görüşmelerimiz Serdar Dalfidan’ın aday olursa DSP ve DP’li seçmenden epey bir oy alabileceğini gösteriyor.
2009 Yerel Seçimleri’nde; DSP, DP ve MHP Oyları’nın toplamı 924. AK Parti’nin oyu 236 ve CHP’nin oyu 679.  Bu tabloya göre Serdar Dalfidan aday olursa ve bu partilerin oylarını alırsa, ciddi olarak kazanmaya yakın bir aday konumuna geliyor. 
Henüz partilerin adayları kesin olarak belirlenmedi. Ancak şu anda ki tabloya göre, Kaynarca’da yarış CHP ile MHP arasında geçecek gibi gözüküyor.
Partilerin adayları belirlendikten sonraki turumuzda, adayların bu tabloyu nasıl etkileyeceğini de sizlerce paylaşacağız. 
 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here