Bugün ihaleye çıkacak Parkmetre Uygulaması Meclisi gerdi

15
Kırklareli Belediye Meclisi 2011 yılı Kasım ayı 2. birleşimine ilave gündem maddesi olarak eklenen Parkmetre’nin yeniden uygulanması, CHP’li Belediye Meclis Üyesi Beyazıt Kösten ile AK Parti’li Belediye Meclis Üyesi Sebahattin Uçar arasında tartışmaya neden oldu.
HABER MERKEZİ
Karamurbey Caddesi’nde araçların park edileceği bir yer olmadığı için esnafın işlerinin gittikçe düştüğünü söyleyen Sebahattin Uçar’a Beyazıt Kösten’den ağır yanıt geldi; “Sus. Konuşma, yanlış konuşuyorsun. Hiç katılmıyorum sana. Bu şekilde konuşamazsın. Lütfen ama bunları söylemen çok abes kaçıyor. Kırklareli gibi ufacık bir yerde en uzak yere 5 dakika yayan gidilebilen bir yerde arabayla gelemiyor diyerek müşterim bozuldu demen çok abes oldu.”
Kısa bir tartışmanın ardından Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, araya girerek Uçar’ın konuşmasına devam etmesini sağladı.
İnsanların Karaumurbey Caddesi’ndeki otoparkı bilmediğini bunu gösteren tabelaların olması gerektiğini belirten Uçar, bu sayede cadde esnafının da işlerinde düzelme sağlanacağını belirtti.
Uçar; “Sen esnaf olmadığın için anlamazsın. Ben bunları şahsım adına söylemiyorum. Çıkarsın oradaki esnafı bir dolaşıp görürsün. Konuşma demek ne demek. Onun için bu Karaumur Meydanı’ndaki park daha işlenir bir hale gelmesi lazım. Eskiden adam arabasını park ederek ihtiyacını karşılayıp gidiyordu. Şimdi duramıyor, araçlarını çekecek yerde kalmadı. Kırklareli’ne dışardan gelen sayısı azda olsa ana caddeler hep dolu. Arabaları park edilecek yerler boş değil ki. Hep dolu olduğu için orada görevini layıkıyla yapmayan işçiler çıkıyor. Hangi cadde neden zarar etti bunların hesapları yapıldı mı? Bir günde başka bir işçi dururken fazla toplanıp da bir gün sonra başkası durunca neden az toplandı bunların sorgusu yapıldı mı? Bu kişiler layıkıyla takip edilseydi bu zarar daha da az olabilirdi. Yumurta pazarının olduğu yerdeki otoparkı gösteren bir tabelamız yok. Vatandaşların çoğu oranın otopark olduğunu bilmiyor. Adam belki gidecek oraya ama orada otopark olduğunu bilmiyor. Otopark meselesini halletmezsek merkezdeki esnaflarımızın durumu iç açıcı olmayacak. Adam arabasını park edecek bir yer arıyor. Karaumur Caddesi esnafının, caddenin yeni yapılmasıyla birlikte işleri iyi gitmiyor. Çünkü arabayla gelecek müşteri geldiğinde duramıyor. Araba sadece gelip geçiyor oradan. O insanların da cadde esnafına zırnık bir faydası yok” dedi.
* Murat Bara; “Kırklareli’ni Edirne’yle karıştırmamak lazım”
AK Parti’li Murat Bara, Kırklareli’ni Edirne’yle karıştırmamak gerektiğini belirterek, Edirne’ye gerek tarihi, gerek hastane gerekse fakülteye dışardan gidenin çok olduğu bir yer olduğunu söyledi.
Parkmetrecilerin dışardan gelen insanlardan para kazandıklarını söyleyen Bara, Kırklareli için; “Kırklareli’ni Edirne’yle karıştırmamak lazım. Edirne’nin dışardan gelen insanı çok. Fakülteye, hastaneye ve tarihi geziye gelen insanı çok. Kırklareli’nin böyle bir yapısı yok. Burada biz bizeyiz. İl Trafik Komisyonunca belirlenip var olan otoparklarımızı kullanalım. Evet Parkmetre Uygulaması’nda ilk 1 aylık süreçte trafikte güzel bir rahatlama oldu. Aylar geçtikçe, para toplayanlarla insanlar bir birine ısınmaya başladıkça iş gevşedi. Bize dışardan gelen insan olmadığı ve biz bize olduğumuz için başarılı olamıyoruz. Para toplayan arkadaşlar, kendi insanımız olduğu için bir kere herkesle yüzgöz oluyorlar. Esnaf geliyor arasını yanaştırıyor, parkmetrecileri tanıdıkları için bir tane pul koyuluyor oraya ve akşama kadar araba olduğu yerde duruyor” şeklinde konuştu.
Kırklareli Belediye Başkanı Çağlayan, Kırklareli merkez ilçede Parkmetre Uygulaması’nın tekrardan yapılacağı belirtilerek, bugün ihaleye çıkılacağını söyledi.
Çağlayan yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;
“Kırklareli Cadde ve Sokaklarında Parkmetre uygulaması ile gelen Trafik düzeninin devam etmesini hedefleyen İhale kapsamında;  Kırklareli Merkez sınırları içinde çeşitli cadde ve sokaklarda Parkmetre uygulaması işi ile, 218 Ada 1 no’lu Parselde bulunan açık otopark 3 yıl müddetle şartnamesi dahilinde 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45.maddesi gereğince kiraya verilmek üzere ihaleye çıkarıldı.
Şartname her gün mesai saatleri içinde Kırklareli Belediyesi Mali Hizmetler Sicil Kayıt ve Kontrol Servisinde görülebilir ve bahse konu kiralama ihalesi 17 Kasım 2011 tarihine rastlayan Perşembe günü saat 15.00’ten itibaren Belediye Encümeni huzurunda yapılacak. İhaleye katılacaklar ihale günü Belediye Mali Hizmetler Müdürlüğü Sicil Kayıt Servisine ihale evraklarını teslim ederek ihale günü saatinde Belediye Encümeninde hazır bulunmaları gerekiyor.
* Başkan Çağlayan; “İhaleyle ilgili tereddütlerim var”
Belediye olarak parkmetre uygulamasına başlamamızın amacı Kırklareli halkını yavaş yavaş bu uygulamaya hazırlamaktı.  Biz parkmetrede öncelikli olarak ihaleye çıktık ve ihaleye bir kişiye kaldı. İhale sonucunda, ihaleyi alan kişi gerekli işlemleri yapmayarak ihaleden vazgeçti. Uygulamayı kiralama şeklinde yapamayınca belediye olarak parkmetre uygulamasını başlatmaya karar verdik. Sözleşmeli personel alımı yaparak parkmetre uygulamasını 9 sürdürdük. Gerek parkmetre ücretlerinin düşük olması, gerekse çalışanların yeterli performansı göstermemesi, Kırklareli halkının parkmetre uygulamasına alışmaması bizlere sıkıntı yarattı. Belediye olarak parkmetre uygulamasına başlamamızın amacı Kırklareli halkını yavaş yavaş bu uygulamaya hazırlamaktı. 
Uygulamaya başladık ve bir süre sonra düzelme olmadığını gördük. Parkmetre Uygulaması’nda 146 bin 25 liralık bir zarar gerçekleşmiş oldu. Birçok belediyenin birçok ticari faaliyeti var. Bu belediyeler yaptıkları ticari faaliyetlerden zarar ediyor olabilirler.
Biz parkmetre uygulamasını 12 caddede 5. aya kadar 23 kişi, uygulama sona erene kadar da 30 kişi olarak devam ettik.
En son aldığımız karar doğrultusunda tekrardan 17 Kasım’da ihaleye çıkıyoruz. İhale konusuyla ilgili halen tereddütlerim var. İhaleyi onaylayıp onaylamamayı da düşüneceğim.
Mesela Edirne Belediyesi’nin parkmetrecilerden 650 milyar alacağı var ve Edirne Belediyesi ihaleyi feshetti. Buna rağmen firma parkmetre uygulamasına devam etti. Artık bir tane büro tutuluyor, bir koltuk ve bir sandalye koyuyorlar şirketimiz bu diyorlar. Böyle bir şirkette alacağın kaldığında haciz etsen ne olacak” dedi. (ue-s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.