Buğday’ın Tonu 862 Lira

0
* Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Kırklareli Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada bu hasat sezonunda 2 Numaralı  Anadolu Kırmızı Sert (AKS) Ekmeklik Buğdayın Alım Fiyatı’nın 1 Tonu’nun 862 Lira olduğu açıklandı.
HABER MERKEZİ
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Kırklareli Şube Müdürü İhsan Çakır,  2015 yılı için 2 Numaralı  Anadolu Kırmızı Sert (AKS) Ekmeklik Buğdayın Müdahale Alım Fiyatı’nın ton başına 862 lira olarak belirlendiğini bildirdi. 
Bu yıl TMO tarafından hububat alımlarında izlenecek politikalara değinen Çakır,  TMO’nun Türkiye genelinde 285 noktada alım faaliyeti göstereceğini, Kırklareli’de ise 8 Nokta’dan alım yapılacağını bildirdi. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacağını da bildiren Çakır,  Ürünlerini taahhütname karşılığında TMO’ya teslim eden üreticilerin, yarından itibaren 10 gün içerisinde ürünlerini geri çekebileceğine, emanete bırakabileceğine veya TMO’ya satabileceğine dikkati çekti. 
Anadolu Kırmızı Sert Ekmeklik Buğday için belirlenmiş olan ton başına 862 Lira Müdahale Alım Fiyatı’nın, Bakanlıkça verilen ton başına 127 Lira prim ve diğer desteklerle birlikte ton başına 989 Lira’ya yükseldiğini bildirdi. TMO’ya ürün teslim edecek üreticilerin, alım noktalarında herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için, ÇKS bilgilerini güncellemeleri, randevularını mutlaka almaları, ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri, anlaşmalı bankalardan alınacak Ürün Kartı veya Banka Hesap Numaraları ile Alım Noktaları’na gelmeleri gerektiğini ifade etti.
TMO’nun üreticilerin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla son üç yıldır uyguladığı randevulu alım sistemine bu yıl da devam edeceğini dile getiren Çakır, randevuların, internet üzerinden "www.tmo.gov.tr" veya "randevu.tmo.gov.tr" adreslerinden veya TMO Şube Müdürlükleri ile Ajans Amirlikleri’nden alınabileceğini söyledi. 
Ürün bedeli ödemelerinin ürünün teslim edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacağını kaydetti. Çakır; "Üretici banka kartı ile ürün getiren üreticilere erken ödeme yapılacak olup, ürününü anlaşmalı bankalardan alınan ürün kartı ile teslim eden üreticilere, 15 gün içerisinde ödeme yapılacaktır" dedi.
Çakır, TMO Bu Yıl; Anadolu Kırmızısı Sert (AKS) Ekmeklik Buğdayı’n tonunu 862 Lira’dan, diğer Kırmızı ve Beyaz Buğdayların tonunu 819 Lira’dan, Arpa Çavdar ve Yulaf gibi ürünlerin tonunu ise 645 Lira’dan alınacağını bildirdi. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.