Buğday üreticisi verilen fiyattan memnun

14
Lüleburgaz’lı buğday üreticileri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından açıklanan 2012 müdahale alım fiyatının, ürünü ofis aldığı takdirde yerinde bir fiyat olduğunu söylediler.
HABER MERKEZİ 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2012 müdahale alım fiyatının, Anadolu kırmızı sert ekmelik buğday için ton başına 665 lira olarak belirlendiğini bildirdi. 
Bakan Eker, TMO Genel Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında 2012 dönemi TMO müdahale alım fiyatları ile hububat politikalarını açıkladı. 
TMO’nun alım fiyatları belirlenirken devir stoku üretim miktarı, maliyet iç ve dış piyasa fiyatları, enflasyon refah payı, üretimin  sürdürülebilirliği ve diğer ürün alımlarında uygulanan fiyatların dikkate alındığını belirten Eker, geçtiğimiz yıl ton başına 605 TL olarak açıkladıkları müdahale alım fiyatının 2012 yılında Anadolu Kırmızı Sert Ekmeklik Buğday için ton başına 665 lira olarak belirlendiğini kaydetti. 
Bu fiyatın yüzde 11,5-12 oranında protein içeren buğday için belirlendiğine işaret eden Eker, proteini yüzde 13 ve üzerinde süne oranı düşük olan kaliteli buğdaylarda ise ton başına 685 liraya kadar çıkabileceğini ifade etti. 
Bakanlığın ton başına 50 lira prim uygulamasını sürdüreceğine ayrıca gübre, mazot, sertifikalı tohumluk ve toprak analizi gibi destek ödemelerine  2012 yılında da devam edileceğini dikkati çeken Eker; “Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için belirlediğimiz ton başına 665 lira müdahale alım fiyatı bakanlığımızca verilen ortalama ton başına 115 lira prim ve diğer desteklerle birlikte ton başına 780 liraya yükselmektedir” ifadesini kullandı. 
Eker, TMO’nun 1 Kasım 2012’den itibaren ürün satışlarına da başlayacağını belirterek, satış fiyatlarının satış öncesinde açıklanacağını söyledi. 
Lüleburgaz’lı çiftçilerden Hasan Yeşildağ; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Akar, Ekmeklik Buğday Müdahale Alım Fiyatı’nın ton başına 665 lira olarak açıkladı. Açıklanan Müdahale Alım Fiyatı’nı normal karşılıyoruz. Ancak bu fiyatın normal olduğunu söyleyebilmemiz için de Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım yapması halinde uygun buluyoruz. Biz müdahale alım fiyatının ton başına 700 lira olarak bekliyorduk. Çiftçinin ürünü tüccara kalırsa,  müdahale alım fiyatı daha aşağıya düşeceği için çiftçinin durumu hiç iyi olmayacaktır” dedi.
Çiftçi Hasan Yeşildağ, yağışların zamanında düşmesi nedeniyle mahsulün çok iyi olduğunu belirterek dekara en az 500 kilo ürün beklediklerini söyledi.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here