“Buğday rekoltesinde ciddi düşüş yaşanacak”

16
Son 30 yılın en soğuk günlerinin yaşandığı Kırklareli’de, Kış aylarının sert geçmesinden dolayı buğday rekoltelerinin düştüğünü belirten Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Hasan Çetin, buğdayların ciddi derecede zarar gördüğünü açıkladı.
HABER MERKEZİ
Zararın balkan köylerinde daha fazla olduğunu belirten Çetin, vatandaşların buğdayları bozarak yerine Ayçiçeği yada Mısır ektiğini söyledi.
“Her ne kadar kış aylarında yağışı bol aldıysak da acilen yağışa ihtiyacımız var” diyen Çetin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
“Ekim Ayı’nda yağmurların geç gelmesinden dolayı buğdayların çıkışında bir noksanlık oldu. Buğdayların çıkışı tam olarak randımanlı olmadığı için bir seyreklik yaşandı. Yağmurların gelmesiyle buğdaylar çıkmaya başladı ancak soğuklar bastırdı. Kepir olan yerlerde buğdaylar hemen hemen hiç çıkmadı. Bazı bölgelerde vatandaşlar buğdayların seyrekliğinden dolayı tarlayı bozuyorlar. Yerine alternatif olarak ayçiçeği yada mısır ekiyor. Balkan bölgelerinde bu daha yoğun olarak bir sıkıntı yaşandı. İlçe Ziraat Odası Başkanının söylediğine göre bayağı zayiat olmuş. Zaman geçmiş değil. Vatandaşlar buğdayları bozarak yerine alternatif ürünler ekmeye başladı.
Kış şartları aslında geçmiş yıllarda yine buna benzer soğuklar oldu ancak böyle bir seyreklik olmamıştı. Çünkü buğdaylar çıkışlarını yaptıktan sonra soğuklar bastırmıştı. 
Mart ayı da kurak geçti. Her ne kadar kış aylarında yağışı bol aydıysak da acilen yağışa ihtiyacımız var. İnşallah en kısa sürede Kırklareli ve bölgesine yağış düşer. Nisan ayında yine bir gübre atma dönemi başlayacak. Ancak rekoltede ciddi bir düşüş oldu.” (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.