“Buğday fiyatları beklentilerin altında kaldı”

19
* Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırklareli Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Efe Çevik ; “Mazotta yüzde 30, tarım ilaçlarında yüzde 40’lık bir artış görülürken, bu oran buğday fiyatlarında sadece yüzde 8 oranında yansımıştır”
HABER MERKEZİ
Kırklareli Milliyetçi Hareket Parti (MHP) Kırklareli Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Efe Çevik Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan buğday fiyatlarının çok düşük olduğunu çiftçinin emeklerinin karşılığının verilmediğine dikkat çekerek şunları söyledi;
“Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan buğday fiyatları beklentilerin altında kalarak ne köylüyü ne çiftçiyi ne de bizleri tatmin etmiştir. Mazotta yüzde 30, tarım ilaçlarında yüzde 40’lık bir artış görülürken, bu oran buğday fiyatlarında sadece %8’de kalmıştır. 
Bu fiyatlar maliyetin altında kaldığı için çiftçimiz üretim yapmamaya ve babadan kalan tarlalarını satmaya zorlamaktadır. İlimizin ekonomisi tarıma dayalı olduğu için tarımdaki bu sıkıntı diğer esnafa da yansıyacaktır. En üzücü nokta ise, milyonlarca serveti olan denizde yatıyla sefa sürenlere ÖTV’siz mazot verilmesi. Ama benim çiftçime böyle bir hakkın tanınmıyor olmasıdır. Bu çok üzücü bir tablodur.  Köycülük köylerin tarım kenti ve üretim merkezi haline getirmeyi amaçlar. Çiftçiye ihtiyacı olan tüm imkanları sunar.  Bildiğiniz gibi geçen hafta Ankara’da genel merkezimize bir ziyarette bulunduk. Orada Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’ye ilimizin, yöremizin sıkıntılarından bahsettik. Biz iktidar olmasakta, ilimizde milletvekilimiz olmasa da halkımızın sesinin duyurmak için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Türkiye’yi doyuran ama kendilerini doyuramayan cefakar, fedakar çiftçilerimizi ihmal eden ve haklarını vermeyen Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) iktidarı eninde sonunda bunun bedelini ödeyecektir.” (ş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here