“Bu yolda kafaları karıştıran bir doğa olayı var”

11
Kırklareli ile Demirköy İlçesi arasındaki karayolun Karaman Bayırı’ndaki yaklaşık 1 kilometrelik bölümünde  boşta bırakılan araçlar  dökülen su  bırakılan yuvarlak cisimler yokuş yukarıya doğru hareket ediyor.
HABER MERKEZİ
Halk arasında manyetik alan, mıknatıslı yol ve ters yokuş olarak adlandırılan yolda, boşta bırakılan araçlar yokuş yukarıya doğru hareket ederek, yaklaşık 40 kilometre hıza ulaşıyor.
Bu bölgeden geçen araç sahipleri arabalarını stop ederek  vitesi boşa alıyorlar ve araçların kendi kendine yokuş yukarı doğru çıkmaya başladığını izliyorlar.
Yenice Beldesi yakınlarındaki bölgede arabasıyla ve yola su dökerek deneme yapan Erdoğan Şendir, yoldan her geçişinde çeşitli denemeler yaptığını ve her seferinde şaşkınlığa uğradığını söyledi.
20 yıl önce yöre halkı tarafından ‘Manyetik Alan’ olarak adlandırılan bu yolun bütün dünyaya tanıtılması gerektiğini ifade eden Şendir; “Bu yolda kafaları karıştıran bir sorun var” dedi.
Yetkililerin manyetik alanda incelemeler yaparak yöre halkını bilgilendirmesi gerektiği kanaatine varan Şendir;
“Karaman Bayırı’nın yaklaşık 1 kilometresi manyetik alan olarak bilinen yolda, sürücüler çeşitli denemeler yapıyor. Asfalta su döküldüğünde  yuvarlak cisim koyduklarında bunlarında yukarıya doğru gittiklerine şahit oluyorlar. Yöreye gelenler de genellikle burasını soruyor. Bu manzarayı gördüklerinde ise inanmakta güçlük çekiyorlar. Tonlarca ağılığındaki araçların bayır yukarı hareket etmeleri  suyun yukarıya akması gibi doğa kanunlarına aykırı şeyler vatandaşların dikkatini çekiyor. Burasını mutlaka bütün dünyaya tanıtılmalı. Yöre halkı 20 yıl önce buraya manyetik alan ismini koymuş. Bu yolda kafaları karıştıran bir sorun var. Bu sorun ne olduğunu da yıllardır çözemediler. Biran önce yetkililerin buraya gelip bilimsel inceleme yapması ve yöre halkını aydınlatması gerekiyor” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here