“Bu yıl fiyatlardan dolayı beyazla, sarı bütünleşmedi”

8
Kırklareli Kuyumcular Derneği Başkanı ve Star Kuyumculuk sahibi Tahsin Üzer, yaz döneminin kuyumcular açısından iyi geçmediğini söyledi.
HABER MERKEZİ
Ekonomik kriz yurdum insanlarını olumsuz yönde etkilerken, bu krizden kuyumcular da olumsuz etkilendi.
Üzer, altın fiyatlarındaki yükselmelerden dolayı altın satışları düştüğünü belirterek yaptığı açıklamasında şunları kaydetti;
“Eskiye göre gelinler daha az altınla evleniyor. Eskiden bir geline en az 5 tane bilezik, set, kelepçe, küpesi takılırdı. Ancak bu sene altının yükselmesi, hem kuyumculuk sektörünü, hem de büyük umutlarla evlenen gelinlerimizi son derece etkiledi. Beyaz renk ile sarı renk fiyatlardaki artıştan dolayı bu yıl pek bütünleşmedi.
Evlenen çiftlere bu konuda üzülmemeleri gerektiğini önemli olanın geçim olduğunu vurgulamak istiyoruz.
Görünüşe göre altın fiyatlarının önü biraz kapalı. Bu krizin çıkış sebebi dünyadaki ekonomik krizden kaynaklandı ve sonradan Avrupa’ya sıçradı. Şuanda bu sıçramış olan kriz, Avrupa’da yoğun bir şekilde devam ediyor. En son İspanya ile İtalya’nın kredi notları düşürüldü. Biz umut ederiz ki yükselmesin. Çünkü yükselince ne biz satabiliyoruz, nede evlenecek çiftler yada yatırımcılar alabiliyor. Bu değişimler özellikle satıcıyı ve alıcıyı çok etkiliyor. 
* “Altın piyasası çok güçlü”
Yatırımcılar ise, parasını büyütme hedefi olanlara halen dünyadaki ekonomik kriz devam ediyor. Altının kar satışlarıyla birlikte 108 liraya kadar yükselmiş olan altının gramının, 99 liraya gerilemiş oldu. Şuanda piyasa çok güçlü, buradan fazla geri gelemiyor. Avrupa’da dünyanın herhangi bir ülkesinde yaşanabilecek sıkıntılar neticesinde yeniden yukarı gideceğini ekonomik piyasalar olarak böyle düşünüyoruz” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here