Bu kurs Kırklareli’de ilk defa verilecek

14
Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından 27 Temmuz 2011 Çarşamba günü açılacak olan “Ata Model Uçak Kursu”na katılmak isteyenlerin başvuruları kabul ediliyor.
HABER MERKEZİ
Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü bünyesinde ilk defa açılacak olan kursla ilgili olarak açıklamalarda bulunan kursu verecek Resim-İş Öğretmeni Dilek Turhan şunları kaydetti:
“Türk Hava Kurumu’nun desteği ile Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde ilk defa açacağımız Ata Model Uçak Kursu”na katılmak isteyenlerin müracaatları devam ediyor. 27 Temmuz 2011 Çarşamba günü başlayıp, 03 Ağustos 2011 Çarşamba günü sona erecek olan kursumuz hafta içi her gün 09.00-13.30 saatleri arasında Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde verilecek” 
Ata model uçağın yapılması ve uçurulması hakkında teknik bilgileri veren Turhan şunlar kaydetti:
“Model Uçağı’nın planı toplu iğne batacak şekilde düz bir zemin üzerinde gerdirerek dört bir köşesinden tutturunuz. Planın bozulmasını istemiyorsanız plan üzerine şeffaf naylon seriniz. Model uçağın yapımında gerekli olacak çekiç, eğe, kıl testere, maket bıçağı ve toplu iğne gibi malzemeleri hazırladıktan sonra, model uçağın yapımında kullanılacak ıhlamur çıtaları zımpara ile temizleyin. Planı dikkatle inceleyiniz.
* Kanat İnşaatı
Kanat (Sinir) profillerini lazerle kesilmiş ıhlamur levha üzerinden maket bıçağı ile keserek çıkartınız. Kanat inşaatını yapmak için 2×4 ölçüsünde olan çıtaların birini hücum kenarı oval, diğerini firar kenarı için üçgen hale zımpara ile getiriniz. Plana toplu iğneler yardımı ile monte ediniz. Hazırlanmış olan kanat profillerinizi 90º lik açılarla planın üzerindeki yerlerini ölçerek hücum ve firar çıtalarına tutturunuz. Profillerinizin alt ve üstündeki 2×2 ölçüsündeki lonjoron çıtalarını yerlerine takınız kanat uçlarını ve destek üçgenlerini ıhlamur levha üzerindeki yerlerinden   kesip   yapıştırınız. Hazırlamış olduğunuz kanat inşaatını zımpara ile tesviye ederek pürüzsüz hale getiriniz. Sağ ve sol kanatları planlardaki işaretli yerlerden kesip orta kanadı toplu iğne ile  sabitleyiniz. Sağ ve sol kanat uçlarından 6 cm yükseklikteki destek parçalarını koyarak, üçgenler ile birlikte yapıştırınız. 
* Yükseliş ve Dönüş Dümeni İnşaatı
Resimde  olduğu gibi yükseliş ve dönüş dümeni 2×2 mm kalınlığındaki çıtalardan oluşmaktadır. Plandaki ölçülere göre keserek toplu iğne yardımı ile yapıştırınız. Kurumaya bırakınız.
* Model Uçağın Kaplanması
Size verilmiş olan kaplama kağıdını kanat, yükseliş ve dönüş dümenlerinden 5 mm fazla keserek, kaplama kağıdını hazırlayınız. Kaplamaya modelimizin alt kısmından başlayarak, hücum ve firar çıtalarına zamk sürerek gerdiriniz. Aynı işlemi kanat üzerinde de uygulayıp fazlalıkları jiletle kesiniz. Dönüş ve yükseliş dümenini çıtaların yüzeylerine zamk sürerek gergin bir şekilde yapıştırınız. Kaplama işlemi bittikten sonra kaplamaları pamuk ile ıslatınız kuruması için resimde olduğu gibi kanat ve dümenleri düzgün bir zemin üzerinde kalıba koyunuz.  
* Gövde ve Modelin Montesi
Gövde çıtasını plana göre kesip, 2 ayrı parçadan oluşan plastik gövde burnu ile yapıştırınız. Kanadı gövdeye lastikle monte ediniz. Dönüş dümenini yükseliş dümeninin üzerine 90º lik bir açı ile yapıştırınız. Birleştirdiğiniz parçaların gövde üzerine, kanada ve yere paralel olmasına dikkat ediniz.
* Modelin Kontrolleri ve Uçuş Ayarları
Ata model uçağının plandaki (Center Gravity) ağırlık merkezinin yerinde olup olmadığını kontrol ediniz. Dengeleyebilmek için modelin burnundaki safra yuvasına ağırlık ekleyiniz. Modele önden bakıldığında kanat ve yükseliş dümeninin bir birine paralel olduğunu görünüz. Uçuş ayarları için kutunun üzerine bakınız. Model uçağınızı rüzgarlı havalarda atmayın.Modeli ağırlık merkezinden tutarak rüzgar içine, yere paralel olarak süzülecek şekilde iterek bırakınız.Model uçağınızın kanat ve gövdesi yere paralel bir şekilde uçuyorsa uçuş ayarları tamamdır.Model uçağınız elden bırakıldığında yere doğru pike yapıyorsa kanadınızın önüne(hücum kenarı ve gövde arasına) ince ıhlamur veya benzeri parça koyarak hücum açısını artırınız (pike düzelinceye kadar). Model uçağınız elden bırakıldığında yukarı doğru yunuslama yaparak uçuyorsa kanadınızın arkasına(firar kenarı ile gövde arasına) ıhlamur veya benzeri parça koyarak modelinizin uçuş ayarlarını yapabilirsiniz. 
Modelimizin yapımında yapıştırıcı olarak Ahşap Tutkalı, Japon Yapıştırıcısı veya Uhu kullanabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz zamkların ağzını açık bırakmayınız.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here