Bu çocuklar engelleri aşmış

11
Engelli öğrencilerden muhteşem gösteriler
* 3 Aralık tarihinde kutlanan “Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla Kırklareli Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi tarafından hazırladığı program izleyicileri büyüledi. Yapılan gösteriler ile çocukların engellerini çoktan aştığı ortaya çıktı.


HABER MERKEZİ
Kırklareli Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi tarafından “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” kapsamında Kırklareli merkez ilçede çok muhteşem bir kutlama programı sergilendi. Gösteriler 03 Aralık 2009 Perşembe günü saat 20.00’de Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü Salonu’nda yapıldı.
Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü’nde düzenlenen gösterilere; Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Milli Eğitim Müdürü Ziya Eser, Müdür Yardımcıları Yasin Özdil, Harun Sagun, Şube Müdürü Salih Ünsal ile öğrenci velileri katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Kırklareli Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Müdürü Serkan Dündar şunları kaydetti:
“2002 yılının Aralık ayında "Eski Tekel Binası" olarak bilinen küçük bir yerde 14 öğrenciyle eğitim-öğretime başlayan okulumuz şu an 60 öğrenci ile 6860 m2’lik alanda tüm birimleri ile eğitimini sürdürmektedir.
Okulumuzun bu kadar kısa sürede tüm bu kazanımları edinmesinde ilimizde çeşitli zamanlarda görev yapmış mülki amirlerimize, il milli eğitim müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız ve şube müdürlerimize, özel eğitim alanında faaliyet göstermiş ve göstermekte olan sivil toplum kuruluşlarımıza, velilerimize ve öğretmenlerimize bir kez daha teşekkür ediyoruz.
Okulumuz gibi özel eğitime muhtaç bireylere eğitim veren okullar sadece bir eğitim kurumu olmakla kalmayıp, öğrencilerin ve ailelerinin problemleri ile de ilgilene zaman zaman onlara yol gösteren, mezuniyetleri sonrası durumlarını takip eden, özel eğitime muhtaç çocuğa sahip olmanın zorluklarının ailelerle paylaşan kurumlar olmak durumundadır. Şüphesiz bu sorumluluk okul idaresinin üstesinden gelebileceğinden çok daha ağırdır; bu yüzden toplumun tüm kesimleri ile paylaşılmalı ve yardım alınmalıdır.
Toplumun her ferdi gibi engelli bireylerinde ihtiyacı olan eğitim, sağlık ve sosyal haklar konusunda geçen yıllarda ülkemizde çok mesafe kat edilmiş, birçok engellinin kendisinin ve ailesinin kısmen mağduriyeti engellenmiş ise daha alınacak daha çok yol vardır. Toplum olarak engellilere acımak değil, yardımlaşmak, sahip çıkmak, paylaşmak ve birlikte olabilmek hepimize düşen görevdir.
Birazdan izleyeceğiniz gösterilerde de öğrencilerimiz, kendilerine fırsatlar verildiğinde-eğitiminde desteği ile- neleri başarabileceklerini sizlere göstereceklerdir. Lütfen bu gece olduğu gibi hayatları boyunca da çabalarında bizlerde onların yanında olalım.”
Daha sonra öğretmenler; Zeliha Yakış, Nihal Ekiz, Nilden Erdoğan, Safiye Ardıç ve Zehra Sözen tarafından öğrencilere öğretilen gösterilere geçildi. Gösteriler kapsamında okul öğrencileri tarafından; “Ah Kalbim” isimli Ront, “Komşu Komşu Hu” isimli oyun, “Sarı Kız” isimli Hlak Oyunu, “Kim Yumurtlasın” isimli tiyatro oyunu, “Gelin-Damat Havası”, “Fındık Kıran” isimli dans gösterisi, “Araba Kazası” isimli oyun, “Efeler” isimli Halk Oyunu sahnelendi. Gece Grup Canlar Ritim Grubu tarafından çalınan neşeli parçalar ile sona erdi.
Hazırlanan gösteriler katılımcılar tarafından sık sık alkışlanarak takdir edildi. Programın sonunda bu gösterilerin hazırlanmasında büyük emekleri geçen kurum müdürleri ile öğretmenleri izleyiciler tarafından tebrik edildi. Yapılan gösterilerin birçoğunun normal çocuklar tarafından dahi yapılmasının zor olmasına rağmen böylesine muhteşem bir gösterinin hazırlanmasının mutluluk verici olduğu ifade edildi. Gösteri sunumları ile çocukların engelleri çoktan aştığı gözlendi. (s)
 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here