Bozkurt; “Çanakkale, bir milletin kudretinin uyanışı ve şahlanışıdır”

12
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Türk Dünyası Kültür ve Medeniyet Kulübü tarafından hazırlanan “18 Mart’tan 25 Nisan’a 99. Yılında Çanakkale Savaşları” konulu Konferans yapıldı.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Türk Dünyası Kültür ve Medeniyet Kulübü tarafından hazırlanan “18 Mart’tan 25 Nisan’a 99. Yılında Çanakkale Savaşları” konulu Konferans yapıldı.
18 Mart 2014 Salı günü saat 14.30’da Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda yapılan konferansa; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli İl Hukuk İşleri Müdürü Erhan Türker, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, MHP Kırklareli Belediye Başkan Adayı Derya Bulut, MHP Kırklareli İlçe Başkanı Kürşat Yamaner katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konferansın açılış konuşmasını yapan Kırklareli Üniversitesi Türk Dünyası Kültür ve Medeniyet Kulübü Başkanı Hakan Bozkurt şunları kaydetti;
“Bir milletin kudretinin uyanışı ve şahlanışıdır Çanakkale. Birliğin ve beraberliğin şehit kanlarıyla beslenmiştir, gönüllere yazılmış nağmesidir Çanakkale. “Çanakkale geçilmez” sözünü tarihe, yazmışlardı. 18 Mart 1915, bir umudun, bir kahramanlığın, bir cesaretin destanı olarak, sonsuza dek hatırlanacak günlerimizden olmuştur. Dünyaya karşı, bütün Türk illerinden seve seve cepheye savaşmaya gelen ecdadımız, bizlere 99 öncesinden toprağımızın kimseye verilmeyeceğini mesajı vermişlerdir. Unutulmamalıdır ki, Çanakkale’deki destan yazdıran, Orhun Abideleri’ndeki: “Üstte mavi gök çökmedikçe  altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir.” Sözlerinden alınan cesarettir. Orhan Abideleri’ndeki bu ifadeler, 1915 yılında düşmanın ağır silahlarına ve gökten yağan kurşunlara karşı Türk Milletinin destansı mücadelesi ile birlikte düşünüldüğünde anlamı daha iyi anlaşılmaktadır. Orhan Abideleri’ndeki hissedilen milli ruh, Çanakkale Şehitler Abidesi’nde görülen bağımsızlık fikri bizleri milletçe birlik ve beraberlik içersinde tutan önemli değerlerimizden olmuştur. Ne olursa olsun, milletimiz var olmuş yurdumuz korunmuş, töremiz bozulmamıştır.”
Hakan Bozkurt’un konuşmasını ardından Mehmet Ümit Yüksel “Çanakkale Şehirleri’ne” adlı şiirini okudu. Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Turan “General Joseph Pomiankowski gözüyle Çanakkale Zaferi” Kırklareli Istranca Gençlik Doğa Sporları Kulübü Başkanı Taner Erşen “25 Nisan-57. Anma Yürüyüşleri ve Anzaklar”, Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencisi Yasemin Çetin “Bir İngiliz Subayının Savaş Günlüğü” başlıklı sunumlarını slayt gösterimi eşliğinde konuklara anlattılar. Teşekkür Belgeleri’nin verilmesinin ardından program sona erdi. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here