Boşnak Böreği ve Mantısı’na hocalardan tam not

23
 Bir proje kapsamında Demirköy’ü ziyaret eden Kırklareli Üniversitesi Doçenti ve Dekanları Boşnak Böreği’ne tam not verdiler.
HABER MERKEZİ
Bir proje kapsamında Kırklareli’nin Demirköy İlçesi’ni ziyaret eden Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzin Kaya, Yrd. Doç. Meltem Gündoğdu, Yrd. Doç. Aysun Eyüboğlu Erşen, Yrd. Doç. Melih Birik, Yrd. Doç. Gülcan Yeler, Araştırma Görevlisi Mete Korhan Özkök, Araştırma Görevlisi Gülcan İner’e Doğal Yaşamı Koruma Vakfı’nda (DAYKO), DAYKO Vakfı Gönüllüsü ve Demirköy bayanlarından Nurhayat İnanç’ın hazırlamış olduğu Boşnak Böreği ve Boşnak Mantısı ikram edildi.
Yöresel tat olarak kendilerine sunulan ikramın tadına bakan Dekan ve Doçent’ler çok beğendiklerini belirterek; “Çok farklı bir lezzet. Ayrıca yöresel bir ikramın yapılması bizleri çok mutlu etti. Gençlerimizin unutulmak üzere olan bu yöresel yemekleri yaptıklarını görmek bizleri çok mutlu etti” dediler.
Nurhayat İnanç; “Boşnak böreği ve mantısını yapmasını babaannemden öğrendim. Benden sonraki nesillere de öğreteceğim. Büyüklerimizin yaptığı bu tür unutulmaya yüz tutmuş yemeklerimizi yaşatmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Boşnak böreği ve mantısının yapımı zor ama tadı mükemmel olmaktadır. Özellikle kuzinede, odun ateşinde pişirilince tadına doyum olmaz. Gelen misafirlerimize ikram ederek tanıtımını yapıyoruz. İleride bu geleneksel tatlarla ilgili bazı planlarımız var. Geleneklerimizi ve geleneksel tatlarımızı unutturmayacağız” dedi.
Misafirler Boşnak Böreği ve Mantısı’nın tarihi ve yapımı hakkında Nurhayat İnanç’tan bilgi aldıktan sonra kendisine teşekkür ettiler. (Gülcan kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here