Borçlar Kanunu’ndaki yenilikler anlatıldı

81
Kırklareli Barosu tarafından “Borçlar Kanunu’nda Getirilen Yenilikler (Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesi, Kira ile İlgili Hükümler)” konulu seminer düzenlendi.


HABER MERKEZİ
Kırklareli Barosu tarafından “Borçlar Kanunu’nda Getirilen Yenilikler (Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesi, Kira ile İlgili Hükümler)” konulu seminer düzenlendi.
15 Mart 2014 Cumartesi günü 11.00-15.00 saatleri arasında Kırklareli Ticaret Borsası’nda düzenlenen seminere; Kırklareli Barosu Başkanı Av. Harun Saygılı, Genel Sekreter Çiğdem Erdem Öntufan, Sayman Alper Demireli, Yönetim Kurulu Üyesi Sezen Malik Abüy,  Kırklareli, Edirne, Tekirdağ Barosu Üyesi Avukatlar ve Stajyer Avukatlar katıldı.
Seminerin açılış konuşmasını yapan Kırklareli Barosu Başkanı Av. Harun Saygılı şunları kaydetti:
“Baromuz tarafından, Meslek İçi Eğitim Seminerleri kapsamında, Kırklareli Edirne ve Tekirdağ Baroları’nın katılımları ile düzenlenen “Borçlar Kanununda Getirilen Yenilikler (Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesi, Kira İle İlgili Yeni Hükümler)” konulu seminerde, bizlerle birlikte olmamızdan ötürü, mutluluk duyduğumu belirtir, sizleri şahsım ve Kırklareli Barosu adına saygı ile selamlıyorum.
Değerli meslektaşlarım; Ben bilgi dağarcığımızın güncel ve olabildiğince zengin tutulmasını, mesleğimiz açısından olmazsa olmaz koşullardan biri olarak görüyorum. Bu kapsamda TBB tarafından uzun zamandan beri sürdürülen meslek içi eğitim çalışmalarının yararlı sonuçlar ürettiğini düşünüyor ve süreklilik göstermesini diliyorum. Nitekim iki hafta önce bu salonda gerçekleşen Aile Hukuk ve Mal rejimleri konulu seminer, bizlere çok önemli şeyler kattı ve mesleki açıdan ihtiyaç duyduklarımızı yetkin ve deneyimli ağızlardan öğrenmemize imkan tanıdı. Bu günde aynı sonuçların ortaya çıkacağına ve 01.07.2012 tarihinde yürürlüğe giren Türk Borçlar Kanunu ile getirilen arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi ve kira ile ilgili yeni hükümleri, değerli hocalarımızdan öğrenme ve böylelikle mesleki bilgi düzeyimizi yükseltme şansına sahip olacağımıza gönülden inanıyorum. Kuşkusuz her yasal düzenleme bir dizi uygulama sorununu beraberinde getirmekte, mağduriyetlere sebep olmaktadır. Bunları engellemenin yegane yolu da, bildiğiniz üzere etkin bir bilgi, iletişim ve eğitim ağının kurulmasından geçmektedir. Melek içi eğitim seminerlerinin, sözünü ettiğim ağın en önemli bileşenlerinde biri olduğu kuşkusuzdur. Bu nedenle kendimizi şanslı kabul ediyor, seminerin faydalı olacağına gönülden inanıyorum.”
Konuşmanın ardından Türk Barolar Birliği (TBB) Eğitim Merkezi Üyesi Av. Cumhur Arıkan’ın moderatörlüğünde; İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Öğretim Üyeleri’nden Yrd. Doç. Dr. Umut Yeniocak, Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyeleri’nden Yrd. Doç. Dr. Turan Şahin tarafından katılımcılara yapılan son değişikliklerle ilgili bilgiler aktarıldı. (Savaş Eskici)  

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.