Bölgemizdeki sessiz sağ çoğunluk nereye gidiyor?

13
ORTAK AKIL
Özkan Başaran
AK Parti Kırklareli’de olağan dışı bir kan değişimine gidiyor. Bir kaç ay önce İl Yönetimi değişmişti. Ardından Vize, Sonra Lüleburgaz Teşiklatları’nda yeni İlçe Başkanları da değişti. Şimdi de, Babaeski Teşkilatı’nda nöbet değişimi olacak.
Güray Genç’in istifasıyla başlayan değişim süreci, Babaeski’de de, İlçe Başkanlığı isteyenlerin isimlerini günyüzüne çıkarıyor.
En az 6 olmak üzere, 10 başvuru içinden Genel Merkezin davet edeceği, İlçe Başkanı Aday Adayları Ankara’ya giderek görevin kendilerine verilmesini bekleyecekler.
Şimdiye kadar aday adaylığını dillendiren Parti yöneticisi Altuğ Tezgel, oldu.  İlerleyen günlerde grubumuza bağlı gazetelere konuyla ilgili gerekli açıklamaları yapacaktır. Partinin hukuk işlerinden sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yürüten İş adamı Altuğ Tezgel Fakülte mezunu. Sigorta Acenteliği da yapan Altuğ Tezgel 35 yaşında, evli ve bir çocuk babası.
Henüz netleşmemesine rağmen, parti yöneticisi Nurzat Ertürk’ün de ismi aday adayları arasında geçiyor.
Bu isimlerin yanı sıra Reşat Hoca ekibinin de hareketlendiği ve aralarından birini aday adayı olarak çıkaracakları iddia ediliyor.
Babaeski’de Reşat Hoca olarak tanınan Reşat Tınmaz, Yüksek okul mezunu emekli imamdır.  
Bu isimlerin dışında, Babaeski’nin tanınan siyasi kimliklerinin de İlçe Başkanlığı’nı düşündüğü söyleniyor. Kendileriyle konuyu görüşmediğim için isimlerini yazmayı uygun bulmadım. Bir hafta içinde kimlerin adaylık düşündüğü netleşir. Adaylıklarını açıklamak isteyenleri kamuoyuna duyurma görevimizi yerine getiririz.
20 Bin seçmeni olan Babaeski Merkezde, 12 Bin civarında sağ oy olduğu tahmin ediliyor.
ANAP ve DYP’nin taban oylarından oluşan sağ seçmenin büyük bir bölümü Babaeski’de CHP’ye oy veriyor.
Ak Parti, 12 Bin oyluk bu sağ seçmen pastasından payını almayı şimdiye kadar başaramadı. 
Sessiz çoğunluğun hareketlendiğini gözlemliyorum. 
O halde, Hareketlenen sağ seçmen pastasından pay kapma yarışı yarışı da hızlanacak.
AK Partililer cesaretleniyor. 
ANAP ve DYP’liler, AK Parti’ye mi akıyor?
Yoksa; Sesiz Sağ çoğunluk, CHP’yi mi yöneliyor?
Bölgemizde böylesi ilginç durumlar yaşanıyor.
Seçim yaklaştıkça saflar daha da netleşecek. 
Trakya’daki dengeler AK Parti lehine mi değişecek? 
Yoksa CHP, güven mi tazeleyecek?
Bölgemizdeki politik yapı değişip dönüşerek, Türkiye’deki siyasal tablonun bir parçası haline mi gelecek?
CHP’li dostlarımla sürekli bu konularda değerlendirmeler yapıyoruz. Trakya’da nereye gidiyor? Sorusuna şöyle cevap veriyorlar; “AKP eriyor, bitiyor. Trakya’da CHP’den seçim alınmaz. Hele hele Kırklareli, CHP’nin kalesi olarak biliniyor. Babaeski ise, CHP’nin çelik çekirdeği. AKP boşuna heveslenmesin, CHP Kırklareli’deki bütün belediyeleri açık ara kazanacak” şeklinde yorum yapan CHP’li dostlarım AKP’nin seçimlerde oylarını arttıracağına ihtimal vermiyorlar.
Ama, bölgemizde Ak Parti’ye görülmemiş bir üye kaydının yaşandığı da söyleniyor. Kırklareli, Ak Parti’ye üye kaydında Türkiye Birincisi olmuş. AK Parti bölgemizde her seçimde oylarını da arttırıyor.
Bizler solcu olduğunu söyleyenler olarak, Gerçeklerle yüzleşmekten mi korkuyoruz?  Yoksa AK Parti bölgemizde sessiz bir oy patlaması mı yapacak?  
Önümüze 4 seçim sandığı gelecek. Hepsi bir birinden önemli.
Sessiz sağ çoğunluğun desteğini alan parti seçimlerden başarılı çıkacak. Hedef, Eski DYP ve ANAP seçmeni olmalı.
CHP’li dostlarım işi gevşek tutmamalı, eskisinden çok daha fazla çalışmalı. CHP’ye destek veren sessiz sağ oyları kaçırmamalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here