”Bölgede istihdam kaynaklı okulların açılmasından yanayız”

11
Edirne’nin Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, bölgede istihdam kaynaklı okulların açılmasından yana olduklarını bildirdi.

 


Helvacıoğlu, Efes Ticaret Merkezi’nde gerçekleştirilen Keşan Ticaret Odası Meclis Toplantısı’nda, orta vade Turizm Lisesi’nin Keşan’a, Tarım Lisesi’nin İpsala’ya ve Su Ürünleri Lisesi’nin de Enez’e açılmasının istihdama ve bölge ekonomisine katkıyı arttıracağını söyledi.
Türkiye’de ki işsizliğin son yıllarda arttığını ifade eden Helvacıoğlu, işsizliğin Keşan, İpsala ve Enez’de de yüksek olduğunu ifade etti.
Buna rağmen her alanda faaliyet gösteren işletmelerin kalifiye elaman aradığını vurgulayan Helvacıoğlu, şöyle devam etti:
”Bu düşünce içerisinde meslek sahibi olmayan kişilerin iş aradıklarına şahit oluyoruz.(Ne iş olursa yaparım) dönemi bittiği için, herkesin mesleği olmasından yanayız. KTSO olarak bu görüşe biz geniş pencereden bakıyoruz. Ticaretin, tarımın ve turizmin iç içe girdiği ve odamızın kapsam alanı içinde olan Keşan, İpsala ve Enez’e bir bütün olarak bakıyoruz.
Önümüzdeki 1-2 yıl içinde düz liselerin Anadolu Lisesi veya Meslek Lisesi statüsüne dönüşeceği için bölgeye bütün halde bakıp, Keşan, Enez ve İpsala’da Tarım ve Turizm Liseleri olması gerekliliği vardır. Biz, İpsala ekonomisinin yüzde 80’inin tarım sektöründen beslendiğini düşünürsek İpsala Lisesi’nin Tarım Lisesi, Enez’inde Turizm ve su ürünlerinden oluşan alt yapı zenginliği düşünülünce Enez Lisesi’nin Su Ürünleri veya Turizm’le ilgili olmasından yana görüş bildirdik. Araştırmalarımıza göre Enez’in göller ve balıkçılık ile limanın varlığı maliyetleri düşüreceği için o bölgenin yapısına uygun olan su ürünleri ile ilgili bir bölümün açılması ortak görüşümüzdür. ”
* “Kalifiyeli elemana ihtiyaç var”
Kaliteli hizmet vermek ve ekonomiye daha çok değer katmak için kalifiye elemana ihtiyaç olduğunu da vurgulayan Helvacıoğlu, şunları kaydetti:
”Bugün lisenin adını koysak 4-5 yıl sonra mezun veririz. Dolayısıyla bizlerinde görüşü şudur ki, Turizme hizmet edecek elemanlar yetiştirmek üzere turizm lisesinin Keşan’da olmasını öneriyoruz.
Belki günümüzde önceliğimiz tarım lisesi olmasından yana görünse de orta vadede turizm lisesinin Keşan’a, tarım lisesinin İpsala’ya ve su ürünleri lisesinin de Enez’e açılması istihdama ve bölge ekonomisine katkıyı arttıracaktır.” aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.