“Biz erkekler eşlerimizin karşısına önümüzü ilikleyip çıkmalıyız”

17
* Kırklareli İl Müftülüğü’nün Hamdi Helvacıoğlu İlköğretim Okulu velilerine düzenlediği “Dini Yönden Ailenin Önemi” Konferansı ilgi görmedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Müftülüğü 29 Mayıs 2012 Salı günü saat 13.30’da Kırklareli Halk Eğitim Merkezi’nde Hamdi Helvacıoğlu İlköğretim Oklu öğrenci velilerine yönelik olarak “Dini Yönden Ailenin Önemi” konulu konferans düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak İl Müftüsü İsa Saim katılırken çok az sayıda da öğrenci velisi konferansta yer aldı.
Katılımın az olmasına rağmen konferansı veren İl Müftüsü Saim konuşmasında; “Yüce Rabbimiz yaşı evliliğe müsait olan kişilerin evlenmesini buyurur. Evlenmek, aile olmak çok önemlidir. Yüce Rabbimiz insanları kainatın en özeli olarak yaratmış. İnsan çok değerlidir. Erkek değerlidir ama kadın erkekten daha da değerlidir. Dünyada bir hayvan dünyaya geldiği gibi ayaklanmaya çalışır ve ayaklanır. Ama insan öyle değildir. Bir anne çocuğunu 9 ay karnında taşıdıktan sonra yıllarca da kucağında taşır. Bu nedenledir ki kadın erkekten daha değerlidir. Bir ayette Ahiret Günü herkesin kaçmaya çalışacağını ve sadece annelerin kaçmayacağını yer alır. Dikkatleri çekmek isterim ki Müslüman, Hıristiyan demiyorum sadece anneler kaçmayacak yazıyor diyorum. Anneler evlatlarını dünyaya getirmek için hayatlarını riske atarlar. Bir insanın başka biri için hayatını riske atması kolay bir şey değildir ve tüm anneler bunu yapmış insanlardır. 
Biz erkekler aslında eşlerimizin karşısına çıkarken önümüzü ilikleyip çıkmalıyız. Ama bizde nedenini bilmediğimiz bir erkeklik gururu var. Elbette insan gururu için yaşar. Ama eşe yapılacak yardımın gururu olmaz. Onunla beraber yemek yapmak, onuna beraber temizlik yapmak bizim görevimizdir.
Ben şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki kadınlarımız çok değerli. Ama kendi değerlerini bilmiyorlar, çocuklarına anlatmıyorlar ve hak ettikleri değeri görmüyorlar. Kadınlarımız çocuklarını kendilerinin değerli olduğunu anlatarak yetiştirmelidirler. Bir çocuk babasını günde 3 saat görüyorsa bunun kat kat fazlası bir süre annesini görüyor. Babalarının da çocuklarına öğretecekleri şeyler var elbette ama çocukların annelerinden öğrendiği şey çok fazla” şeklinde konuştu. (yş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.