Biyometrik Pasaport 1 Haziran’da verilmeye başlanıyor

15
Eski Pasaportların yerini alacak uluslar arası standartlarda hazırlanmış ve güvenliği arttırılmış Biyometrik Pasaportlar, 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren tüm Türkiye’de olduğu gibi Kırklareli merkez ilçe ve ilçelerin de verilmeye başlanacak.


* HABER MERKEZİ
Eski Pasaportların yerini alacak uluslar arası standartlarda hazırlanmış ve güvenliği arttırılmış Biyometrik Pasaportlar, 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren tüm Türkiye’de olduğu gibi Kırklareli merkez ilçe ve ilçelerin de verilmeye başlanacak.
Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, Biyometrik Pasaportlara geçiş, 4 adımda olacak. Bunların ilkini 3 Mayıs’ta hayata geçirilen ve yeni pasaportları tanıtıcı bilgiler ihtiva eden www.epasaport.gov.tr adresi oluştururken, ikinci adımda 15 Mayıs 2010 tarihinden  itibaren 7 gün 24 saat hizmet verecek çağrı merkezi hizmete girdi, 23 Mayıs 2010 Pazar gününden itibaren de yeni pasaportlar için randevu taleplerinin alınmaya başlayacağı kaydedildi.
Türkiye genelinde olduğu gibi Kırklareli ve Lüleburgaz’da verilecek olan Biyometrik Pasaportlar, muhtemel yığılmalara karşı başvurular önceden randevu alınarak yapılabilecek ve yapılan işlemlerin ardından İl ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gidilerek gerekli başvuru işlemlerinin yapılmasının ardından yeni Pasaportların teslimi görevini PTT üstlenecek. PTT’nin pasaport tanzim merkezinin yanında bir şube açacağı bildirildi.
Yeni pasaportlarda umuma mahsus pasaportların rengi kırmızı, diplomatik pasaportların rengi gri olarak değiştirilirken, hususi pasaport ve hizmet pasaportlarında renk değişikliğine gidilmedi.
Yeni pasaportlarla birlikte temdit işlemleri olmayacak ve alınan pasaport kaç yıl süreliğine alınmış ise o zaman dilimi içinde geçerli olacak. Süresi dolan pasaportlar imha edilecek.
Eski pasaportlarda velilerin pasaportuna işlenen bakmakla yükümlü olduğu çocukların bilgileri artık işlenmeyecek. Yeni doğan bebeğin bile kendine ait pasaportu olacak.
Eski pasaportların sürelerini uzatma işlemlerinin bu yıl sonuna kadar devam edeceği ve gelecek yıldan itibaren uzatma yapılmayarak, herkese yeni pasaport mecburiyeti getirileceği belirtildi.
Çeşitli ülkelere uzun dönemli vizesi olan vatandaşlar, vizenin bulunduğu eski pasaportla birlikte yeni pasaportunu da göstermek suretiyle gidecekleri ülkelere giriş yapabilecekler.
Pasaport harçlarıyla ilgili olarak halen Maliye Bakanlığında bir çalışmanın yürütüldüğü, harçların düşürülmesiyle ilgili ciddi bir talep bulunduğu belirtilirken tahmini tutarlar şu şekilde olacak;
6 Ay Harç Bedeli 126,05 TL Pasaport Defter Bedeli 138 TL Toplam 264,05 TL,
1 Yıl Harç Bedeli 180,15 TL Pasaport Defter Bedeli 138 TL Toplam 318,15 TL,
2 Yıl Harç Bedeli 304,00 TL Pasaport Defter Bedeli 138 TL Toplam 442,00 TL,
3 Yıl Harç Bedeli 434,80 TL Pasaport Defter Bedeli 138 TL Toplam 572,80 TL,
4-5 Yıl Harç Bedeli 616,30 TL Pasaport Defter Bedeli 138 TL Toplam 754,30 TL olarak kaydedildi.
Pasaportların uluslararası standartlara kavuşmasıyla birlikte Türkiye’nin yabancılara uyguladığı vizelerde de standartlaşmaya gideceği, yeni vizelerin değerli kağıtlar matbaası tarafından tek tip olarak AB standartlarında ve güvenlik önlemleri dikkate alınarak basılacağı kaydedildi.
Ayrıca yeni vizelerle birlikte merkezi veri havuzunun da faaliyete geçeceği ve ülkeye giriş çıkış yapan kişilerin detaylı bilgilerinin bu veri havuzunda toplanacağı bildirildi.
Ayrıca Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğünün ve Lüleburgaz İlçe Emniyet Müdürlüğünün hazır oldukları, Hususi, Hizmet ve Umumi Pasaportlarını Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğünden verileceği Lüleburgaz’dan sadece Umumi pasaport verileceği alınan bilgiler arasında.
* Umuma Mahsus Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Belgeler
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaralı (TC No) Nüfus cüzdanının aslı, son 6 ay içinde çekilmiş 3 adet biyometrik vesikalık fotoğraf, varsa daha önceden alınmış pasaportlar, pasaport defter bedeli ve harç bedelinin yatırıldığına dair dekont.
* Hususi Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Belgeler
a) Çalışanlar için çalıştıkları kurumun yetkili amiri tarafından tasdiklenmiş matbu talep formu (Emekli olan veya çekilme sebebiyle kurumlarıyla ilişiği kesilen hak sahipleri pasaport müracaat formlarını bulundukları ilin Pasaport Şube Müdürlüklerinden temin edebilirler)
b) Emekli olma veya görevden çekilmek (istifa) suretiyle görevlerinden ayrılmış olanların emekli olduğu veya ayrıldığı tarihteki unvan ve  kadro derecesini gösterir kurumlarından alacakları mühürlü belgeç) 01 Ağustos 1997 tarihine kadar İçişleri Bakanlığı tarafından, bu tarihten sonra İl Emniyet Müdürlükleri tarafından “Emekli” sıfatıyla kendisine, eşine veya çocuklarına düzenlenmiş Hususi Pasaportlarının değiştirilmesi talebinde bulunanların emekli cüzdanlarının aslı ve fotokopisi, TC numaralı nüfus cüzdanının aslı, son 6 ay içinde çekilmiş 3 adet biyometrik vesikalık fotoğraf, varsa daha önceden alınmış pasaportlar, pasaport defter bedelinin yatırıldığına dair dekont.
* Hizmet Pasaportu Başvurusu İçin Gerekli Belgeler
Talep edenin mensubu bulunduğu kurumdan onaylanmış, Hizmet Pasaport Talep Formu, TC Numaralı nüfus cüzdanı aslı, Son 6 ay içinde çekilmiş 3 adet biyometrik vesikalık fotoğraf, Pasaport defter bedelinin yatırıldığına dair dekont. (ue)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.