”Birleşmiş Milletler” gibi düğün töreni

20
Edirne’de gerçekleşen bir düğün, hem evlenen çiftler hemde düğüne katılanlar açısından sıra dışıydı.

 

 Pakistanlı damat ve Türk gelinin düğününe İngiliz’den, Srilankalı’ya, Çinli’den Hint’liye her milletten 100’e yakın davetli katıldı.
Harvard Üniversitesi mezunu Türk gelin Nilgün Yankaya (30), Oxford mezunu Pakistan asıllı İngiliz vatandaşı İmran Akran (31) Edirne’de düzenlenen düğün töreniyle hayatlarını birleştirdiler.
1 yıl önce çalıştıkları finans ve yatırım şirketinde tanışarak birbirlerine aşık olan çiftin düğününe, gelin ve damadın İngiltere’den arkadaşlarının yanı sıra damadın çok sayıda Pakistanlı akrabası ilgi gösterdi.
Pakistan kültürüne özgü kıyafetleriyle dikkat çeken damat ve Türk gelin, düğün törenlerinde yakınlarıyla Edirne ve Pakistan’ın geleneksel danslarını sergilediler.
Gelin ve damadın arkadaşları olmaları nedeniyle davetliler arasında bulunan İngiliz, Hint, Çin, Srilanka, Bosna Hersek, Kore, Alman, gibi Avrupa’nın ve Asya’nın pek çok ülkesinden Edirne’ye gelen yaklaşık 100 yabancı konuk, gecede bol bol dans ederek eğlendi.
Altın Takma Adeti Şaşırttı

Türk Gelin Yankaya, yaptığı açıklamada, 13 yıldır İngiltere’de yaşadığını ve eşiyle çalıştıkları şirkette tanıştıklarını belirterek, ”Çok mutluyum, Edirne’de düğünüm olmasını istedim ve beni kırmadı. İngiltere’de yaşayan eşimin ailesi ve birçok milletten 100’e yakın arkadaşımız bu mutlu günümüzde bize katıldı. Onlara teşekkür ediyorum” dedi.
Yankaya, Pakistan’da takı adeti olmadığı için Türk davetliler dışındaki davetlilerin şaşırdığı belirterek, ”Eşimin tarafı para verdi, benim ailemde Türk gelenekleri gereği altın taktılar” dedi.
Damat Akran’da Türklerin çok nazik ve kibar olduklarını ifade ederek mutlu olduğunu bildirdi.
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Namık Kemal Döleneken de genç çifti tebrik ederek sevginin yüceliğinin bu düğünle ve hoşgörü, kardeşlik, çağdaşlık kenti Edirne’de bir kez daha kanıtlandığını kaydetti. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here