Birincilik altın soruyla geldi

13
“Kadın Çiftçiler Yarışıyor” un çekişmeli geçen Marmara Bölge Finalinde birincilik Kırklareli ili Pehlivanköy İlçesine bağlı Yeşilova Köyü’nden katılan Zeynep Tav’ın (40) oldu.
HABER MERKEZİ
Geçtiğimiz günlerde Kırklareli’de yapılan Çiftçiler Yarışıyor bilgi ve proje yarışmasının ardından Marmara Bölge Finali Kırklareli’nin Demirköy İlçesi İğneada Beldesinde Resort Otel’de yapıldı. Yarışmaya Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın eşi Gülseren Yaman, Demirköy Kaymakamı Kaya Çelik, İğneada Belediye Başkanı Tahir Işık, Kırklareli İl Genel Meclisi Üyeleri ve yarışmacıların yakınları katıldı. Yarışmada konuşma yapan Kırklareli Tarım İl Müdürü Hasan Çebi; “ Bakanlığımızca yedi yıl önce başlatılan Kadın Çiftçiler yarışıyor bilgi yarışması, kırsal alanda kadın çiftçilere götürülen eğitim çalışmalarının sonuçlarını görmek, tarımsal konularda performanslarını, değerlendirmek, kendilerine olan güvenlerini arttırmak, birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Görüyoruz ki amacımız hedefe doğru hızla ilerliyor. Bugün bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkür eder yarışmacılara başarılar dilerim” dedi.
Tarım İl Müdürü Çebi’nin ardından kısa bir konuşma yapan Demirköy Kaymakamı Kaya Çelik yarışmaya katılan herkese başarılar diledi.
Konuşmaların ardından yarışmacılar Zeynep Tav (Kırklareli), Meryem Vardar (Edirne), Bahriye Üstükarcı (Bursa), Zübeyde Türedi (Düzce), Özlem Döşlü (Yalova), Nagihan Aktop (Kocaeli) Saadet Gemicioğlu (İstanbul), Nermin Baydar (Sakarya) ve Yaşariye Mercan (Tekirdağ) hayvansal üretim, bitkisel üretim, el sanatları, süt ürünleri, kırsal turizm ve benzeri konularda hazırladıkları projeleri anlattılar. Projelerin sergilenmesinin ardından Bakanlık tarafından hazırlanan 15 soru yarışmacılara soruldu.  Yarışma sonunda, Yalova Temsilcisi Özlem Döşlü ve Kırklareli Temsilcisi Zeynep Tav 12 soruya doğru cevap vererek berabere kaldılar. 15 soruda birbirlerine üstünlük sağlayamayan yarışmacılara daha önceden hazırlanmış olan altın soru soruldu. Altın soruya Özlem Döşlü doğru cevap veremezken Zeynep Tav doğru cevap vererek Marmara Bölge Yarışması’nda birinci oldu. Yarışmanın sonunda birinci olan Zeynep Tav 3 bin TL, ikinci olan Özlem Döşlü 2 bin TL ve üçüncü olan Bahriye Üstükarcı bin TL ile ödüllendirildi. 
Bölge yarışmasında birinci olan Zeynep Tav Erzurum’da yapılacak olan Türkiye Finali için çok çalışacağını belirterek Türkiye birincisinin alacağı 40 bin TL para ödülünü almak için iddialı olduğunu söyledi.
Yarışma sonrası müzik eşliğinde yenilen yemekte yarışmacılar ve yakınları doyasıya eğlenerek yarışmanın stresini attılar. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.