“Birileri ölürse hesabını kim verecek?”

17
Kırklareli İstasyon Altı mevkii Ahmet Cevdet Paşa Parkı önündeki kavşakta bulunan trafik ışıkları kirli görüntüye neden olduğunu ve trafikteki araçları şaşırttığını belirten vatandaşların tepkisi üzerine 24 Haziran 2010 Perşembe günü “Çalışmayan Sinyalizasyon Sistemi araç şoförlerini şaşırtıyor” başlıklı haberimiz ilgi gördü.

HABER MERKEZİ

Kırklareli merkez ilçede bulunan bazı trafik ışıklarının uzun yıllardır faaliyet göstermediği taktirde hala bir çalışma yapılmadığını ve sürekli araç şoförlerinin şaşırdığı ışıklar konusunda çalışmaların başlatılması bekleniyor.
Bakım ve onarım sorumluluğunun Kırklareli Belediyesi’ne ait olduğu ifade edilen Sinyalizasyon Sistemleri’nin düzeltilmemesinden dolayı meydana gelebilecek olası kazalarda suçlunun kim olacağı konusunda çelişki yaşanacağını belirten vatandaşlar;
“Yaptığınız haber karşısında vatandaşın sesini yetkili makamlara duyurmanız konusunda gazeteniz çalışanlarına öncelikle teşekkür ediyoruz. İlk bakışta küçük bir sorun yada sorun değilmiş gibi gözüküyor. Ama Kırklareli’deki çok önemli bir sorunlardan biri ve bu sorun kimsenin umurunda değil. Bu kavşakta aslında sinyalizasyon sisteminin çalışması gerekiyor çünkü 5 yolu birleştiriyor ve kontrol edici bir mekanizma olmadığı için ufak çaplıda olsa hemen hemen her gün kaza oluyor. Tabi yetkililer tarafından vatandaşın malı ve canı önemli olmadığı için hiçbir çalışma başlatmıyorlar.
Bizim burada istediğimiz ya trafik ışıkları faaliyete geçirilsin yada kaldırılsın. Geçtiğimiz yıl bir polis aracı bile 10 bin liraya maliyeti söz konusu olan kavşaktaki küplerin yanına çıkmıştı. Buradaki sinyalizasyon sistemi çalışmış olsaydı, trafik lambalarına göre hareket edecek ve belki de devletin malı zarar görmemiş olacaktı. O polis aracının yerinde bir başka vatandaşın aracı olabilirdi ve polis kadar şanslı olmaya bilirdi. Peki, bunun hesabını kim verecekti.
Özelliklede bu sistemi istememizin sebebi yayalardır. Araçların neden çıkıp nereye gideceği belli olmadığı kavşakta karşıdan karşıya geçmeye yayalar korkuyor. Ama karşıya geçmeye mecbur olduğu için canını hiçe sayma pahasına yola atlıyor. Tabi bizim şoförlerimizde sabırsız olduğu için yayaya yol vereceğine, beklememek pahasına herkesin canını tehlikeye atıyor. Bu sebepten dolayı buradaki sistemin çalışmasını ve yaya geçitlerinin boyanmasını istiyoruz. Olası bir kazada araç şoförleri yaya geçidinin olmadığını, suçun kendisinde değil yayanın önüne atladığını iddia ediyor. Daha sayamadığımız ve saymak istemediğimiz birçok sorunu yaratabilecek kavşaktaki sinyalizasyon sisteminin onarım çalışmalarının başlatılmasını bekliyoruz” diyorlar. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here