Birileri elini taşın altına koymalı

15

Amatör Kalem

Şenol Orhun

Sizlerle hafızalarımızda çok taze olan bir analizimi paylaşacağım.
Bildiğiniz üzere ilimizde birkaç gün önce şebeke sularımız arızadan dolayı kesilmişti. Sizler, bizler hazırlıksız yakalandık. Ne yaptık bizlere ecdadımızın seneler önce bıraktıkları tarihi çeşmelerin utanmadan önlerinde kuyruk olduk. Kapılarını çaldık. Evlerimizde sularımız akarken, önlerinden geçerken o eserleri bizlere miras bırakanlara ne kadar dua ediyoruz. Hatta suyumuzu alırken bile Belediyeye homurdanıyorduk. Yeri gelmişken Belediye’ye olan su borçlarımızı hep aksatarak ödüyoruz. Hatta hiç ödemeyenler var.
Gelelim bahsi geçen o zor günümüzde bizlerin ihtiyaçlarına cevap veren çeşmelerimizin bakımına, temizliğine. Benim köylü düşüncem her mahallenin muhtarı tarihi çeşmesini sahip çıkmak adına önderlik edip birilerine vesile olup mermer kaplatması gerekir. Sizlere bir başka konuyu daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Karakaş Bey Camisi’ne gelin o karga kümesi görüntüsünden çok katlı binaların arasında kaybolmuşluğundan kurtaralım. Ağlar beyler ecdadımız çeşme bırakmış o yokluk yıllarında emek harcanmış, para harcanmış, bizler bakımını yapamıyoruz. O camide Milletvekili, İl Başkanı yani bütün kurum amirlerinin namaz kıldığını görüyorum. Hatta zenginler ve müteahhitlerin de namazlarını eda ederken girerken veya çıkarken caminin bu içler acısı hali gözlerinin önüne gelmiyor mu? Veya Karakaş Bey’e dua ediyorlar mı? Bu arada Sayın Valimizde camimizin bu haline bakıp incelemesini rica ediyorum.
Arkadaşlar, ağalar, beyler, imparatorlar; Veliahtlarımıza, torunlarımıza “Dedemin, babamın bu eserde katkısı var” dedirtmek istemez misiniz? Bahriye Sultan Camisi Sultan Reyhanî ilimizdeki çeşitli mahallelerde olan camilerimiz gibi bir muhteşem eser çıkaralım 
Umarım beni merak ediyorsunuzdur. Saray’dan iki çocuğunun Kırklareli Anadolu Lisesi kazanmalarından dolayı buradayım.
Duyarlı insanlar bir eserin meydana çıkması için birilerinin elini taşın altına koyması gerekir. Birilerinin de elini cebine atması gerekir. Bu camiyi yıkıp yerine büyük bir cami olacaksa, ben bu camiyi yıkmaya hazırım. İnsanların duyarsızlığına kahroluyorum.
Bakın geçen gün bir toplantıda yaşadıklarımı sizlerle paylaşayım. Kırklareli eşrafındanmış yani imparatordan birini tanıştırdılar. Bana dedi ki; “Beni tanıman lazım.” Dedim; “Tanımıyorum”. Biraz bozuldu yüz ifadesiyle tepkisini gösterdiğini fark ettim. Hemen atağa geçtim dedim ki; “Ağam bir imparatorun kendisini tanıtması için bir yerlere ismini yazdıracak Mermer sütuna. Bunlardan biri okullarımız, camilerimiz, çeşmelerimiz vb” Adam buz gibi oldu daha da ileriye gittim; “Sizleri ancak banka müdürleri tanır” dedim. Sizler iş yerine, bankaya, eve gider gelirsiniz. Halkın içine çıkıp gören gözle bir bakın bakalım. Ecdadımız sizden önceki zenginlerimiz ne bırakmışlar ibret alın.

Hoşçakalın saygılarımla.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here