“Bir şeyi öğrenmenin kapısı meraktır”

18
Leanordo da Vinci Projesi kapsamında Almanya’ya staja gidecek olan Lüleburgaz Ticaret ve Meslek Lisesi öğrencileri, öğretmenleri eşliğinde 28 Temmuz 2010 Çarşamba günü Vali Cengiz Aydoğdu’yu ziyaret etti.

HABER MERKEZİ

Avrupa Birliği Leanordo da Vinci Projesi kapsamında yapmış oldukları projenin onaylanmasının ardından Lüleburgaz Ticaret ve Meslek Lisesi’nden 22 öğrenci, 4 öğretmenleri önderliğinde staj eğitimlerini tamamlamak üzere 1 – 21 Ağustos tarihleri arasında Almanya’ya gidecekler.
Almanya’ya gidiş öncesi Vali Cengiz Aydoğdu’yu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Yalçın, Lüleburgaz İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin İnce, Okul Müdürü Sebahattin Gezici, Okul Öğretmenleri Oğuz Ceylan ve Serdar Akıncı eşliğinde Lüleburgaz Ticaret ve Meslek Lisesi öğrencileri, projeleri hakkında bilgiler verdi.
Vali Aydoğdu’ya yapılan ziyarette Okul Müdürü Sebahattin Gezici, öğrencilerin yapmış oldukları bilgisayar sistemlerinin incelenmesi, araştırılması ve uygulaması isimli projenin Avrupa Birliğinden kabul görmesi neticesinde öğrencilerin staj yapmak üzere Almanya’ya davet edildiğini, öğrencilerin Almanya’nın Ludwinghafen kentinde Leonardo vinci projesine katılacaklarını ve 12 işletmeyi gezerek stajlarını tamamlayacaklarını söyledi.
Vali Aydoğdu’da yapılan ziyarette öğrencilere başarılar dileyerek, bir şeyi öğrenmenin kapısının merak olduğunu belirterek;
“Bilmek kıyas etmektir derler. Herhangi bir şeyi bilebilmeniz için onun zıddını da bilmeniz lazım. O sınıfta başka şeyleri de bilmeniz lazım. Sizler kendi ülkeniz dışında, kendi toplumunuz, kendi kültürünüz dışında bir ülkeyi kültürü ilk defa göreceksiniz. Çok iyi bir fırsat ve bu fırsatı iyi değerlendirin. Etrafınızı iyi gözlemleyin. Şehirleri göreceksiniz, sokakları, insanları, iş yerlerini, insanları, çalışma şekillerini, gördüğünüz her şeye merakla bakın. Döndüğünüzde olayla ilgili kafanızda bir kıyas yapma bilgisi, veri oluşsun. Kafanızda bol bol soru oluşturun ve kıyaslayın. Gözlemleriniz sadece gittiğiniz iş yeri ile sınırlı olmasın.
Frankurt bankalar şehridir çocuklar. 19. yüzyılda kurulmuş bir şehirdir. Para şehridir. Alman sanayinin ve alman becerisinin en iyi görüldüğü şehirlerdendir Frankurt. 2. Dünya Savaşı’nda Almanya’nın bombalanmadık şehri kalmamıştır. Şimdi Frankurt da göreceğiniz her şey yeniden yapılmıştır.
Yolculuğunuza bir merak eşlik etsin. Bir şeyi öğrenmenin kapısı meraktır. Kafanızda o merak olun. Eminim faydalı, öğretici ve eğlenceli bir staj olacak. Başarılar diliyorum.”dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here