“Bir kardeşlik, vatandaşlık havası var, hepimiz aynı bayrağın altındayız”

32
Roman Dernekleri Federasyonu ile birlikte Trakya Bölgesinde bulunan Roman Kültürünü Araştırma, Geliştirme, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanları, Vali Cengiz Aydoğdu’ya nezaket ziyaretinde bulundu.


HABER MERKEZİ
Roman Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Bahattin Ulusoy, Roman Dernekleri Trakya Birliği Genel Başkanı Mustafa Taşçeviren, Başkan Yardımcısı Muharrem Sağdıç, Kırklareli Roman Kültürünü Araştırma, Geliştirme, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Ovarda, Babaeski Roman Kültürünü Araştırma, Geliştirme, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Zümbül ve Lüleburgaz Roman Kültürünü Araştırma, Geliştirme, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Metin Aygur 14 Temmuz 2010 Çarşamba günü gerçekleştirdikleri nezaket  ziyaretinde Roman Vatandaşların yaşam düzeyini iyileştirme, topluma kazandırma ve iş imkanı sunulması yönünde Vali Cengiz Aydoğdu’ya verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.
Amaçlarının, birlik beraberliği sağlamakla birlikte Trakya Bölgesinde bulunan tüm roman vatandaşların yaşam düzeyinin arttırmak, iş imkanlarına olanak sağlamak, sportif faaliyetlerle kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak ve eğitim seviyelerinde üst düzeylere çıkmak olduğunu belirten Roman Derneği Başkanları, ayrıca roman vatandaşlarına özellikle öğretim çağında bulunan çocuklara yapılan ayrımcılığı ortadan kaldırmak istediklerini belirtti.
Roman vatandaşlarında Türk Vatandaşı olduğunu belirten Roman Derneği Başkanları, bu ülkede yaşadıklarını ve bu ülkeye sahip çıktıklarını ayrıca roman vatandaşlarında artık üst düzey yönetimlerde bulunabileceklerini ifade etti.
Vali Aydoğdu, Roman Dernekleri Federasyonu ile birlikte Trakya Bölgesinde bulunan Roman Kültürünü Araştırma, Geliştirme, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanları’nın bulunduğu nezaket ziyaretinden memnuniyetini dile getirerek şunları kaydetti;
“ Öncelikle federasyon ve dernekler birliği koordinasyonunu çok iyi sağlamalı. Valilik olarak, Trakya da bu konuda yapılacak çalışmalarda ortak bir tutum sergileme taraftarıyız. Esasen benim gördüğüm Trakya’da çok fazla fark edilecek bir ayrımcılıkta yok. Toplumsal tabanda bir sorun yok. Bir kardeşlik, bir vatandaşlık havası var ve hepimiz aynı bayrağın altındayız.
Valiliklerle ve mahalli idarelerle projeler geliştirin. Bizim zaten, geniş çaplı bir halk eğitimi ile ilgili bir projemiz var. Meslek edindirme, iş kabiliyetleri konusunda kurslar açacağız. Müzikten örgüye, okumadan yurttaşlık bilgisine kadar birçok konuyu kapsayacak. İş Kur ile birlikte yapacağız ve kursiyerlere de belirli bir ücret ödenecek. Bu kursu verdiğimiz insanların %5’ine iş verebilirsek başarı sayacağız. İlk başta herkese iş verilecek gibi bir durum söz konusu da değil tabiî ki.
Eğitim konusunda sizlere canı yürekten katılıyorum. Çocuk her yerde çocuktur. Çocuklara farklılıkları hissettirmeden, hepsinin kardeş olduğunu, hepsinin aynı ülkenin vatandaşı olduğunu daha ilköğretimden  itibaren öğretmek lazım. İnsanların demokrasi anlayışı, birlikte yaşama anlayışı ilkokulda başlar.
Bunların yanında, sizler derneklerde, üniversiteler ve sivil toplum örgütleriyle birlikte Avrupa Birliği Projeleri kapsamında projeler üretmeniz de lazım.”dedi. (ue)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here