“Bir gecede istedikleri yasayı çıkaran meclis, memura niye yasal düzenleme yapmıyor?”

11
Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Kırklareli İl Temsilcisi Rıdvan Demirel, memurlara gerekli yaszal düzenlemelerin bir an evvel yapılması gerektiğini belirterek şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
 
“12 Eylül Referandumu’nda verilen ancak, 15 aydır çıkmayan memura Toplu Sözleşme Hakkının yasalaşmaması 2,5 milyon memurun dikkate alınmadığını, oysa ki Şike ve Bedelli yasalarından  faydalanacak olan çok az kişinin memurlardan daha çok dikkate alındığını ibretle izlemekteyiz.
Toplu sözleşme söz konusu değilken, Ağustos ayı içerisinde başlatılıp sonuçlanan toplu görüşmelerle gelecek yılın maaş artış oranları netleşmekteydi. Bu yıl ki memur maaş zamları bütçe görüşmeleri başlamasına rağmen halen belirlenememiş ve sendikalar her yıl olduğu gibi Ağustos böceği misali kendi aralarında farklı farklı sesler çıkarmakta ve bu farklılıklar emekliye ve 2,5 milyon memura zarar olarak geri dönmektedir. Zaten 2002 den bu yana göçmen kuşların dahi yapmadığı hataları yapan yetkili sendikalar, referandumda kamu emekçilerine ve emeklilere fırsat olabilecek Anayasal düzenlemeleri bile Meclise hatırlatamamışlardır. Referandumdaki tüm maddelerde yasal değişiklikler yapılmasına rağmen kamu görevlileriyle ilgili olan Anayasal düzenlemeler yürürlüğe girmemiştir. Eğer gerçekleşmiş olsaydı memurlara ve diğer kamu görevlilerine toplu sözleşme yapma hakkı tanınacak, Toplu sözleşme yapılması sırasında uyuşmazlık çıkması halinde de taraflar Kamu Görevlileri Kuruluna başvurabilecekti. Ayrıca  kurul kararları, kesin ve toplu sözleşme hükmünde olacak ve Toplu Sözleşme emeklilere de yansıtılacaktı.
Yetkili sendikalar, milli takım ruhunda hareket etmedikleri müddetçe amaçları sadece kelle başı sayı olmaktan öteye geçmeyip, siyasi ve ideolojik odaklara hizmet etmeyi kendilerine görev ve şeref bileceklerdir, Yine bu yetkili sendikalar, Mayıs ayı sayımları için bütün enerjilerini üyelik yapmaya harcamış,  sonra da bir yıl boyunca yatmalarını fırsat bilen hükümet, Ağustos ayında belirlenmesi gereken memur maaş zamlarını Ocak ayı gelmesine rağmen halen belirlememiştir. Yetkili sendika ağaları da fil dişi kulelerden bakarak, Pazar sonunda çürümüş ve ucuz fiyatla sebze, meyva toplayan emeklileri ve memurları göremez olmuşlardır.
Toplu sözleşmelerden reel bir fayda beklememekle birlikte, 2011 için bu sözleşmenin şeklen bile yapılamamış olması utanç vericidir. Ayrıca gece yarısı operasyonuyla ve yangından mal kaçırırcasına emekli milletvekili maaşlarına % 100 zam yapılmasını da esefle karşılıyoruz.  Sendikal hayatı demokratikleştiriyoruz derken, memuru evdeki bulgurdan edenleri Allah’a havale ediyoruz.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here