Bir 112 Acil Servis İstasyonu daha hizmete açıldı

19
Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ve Trakya Üniversitesi arasında gerçekleşen protokolle 4 nolu 112 Acil Servis İstasyonu’nu, Edirne Valisi Gökhan Sözer’in de katılımlarıyla, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi’nde hizmete açıldı.
HABER MERKEZİ
Edirne İl genelinde toplam 15 noktada hizmet veren 112 Acil Servis İstasyonları’na bir yenisi eklendi. Böylelikle Edirne merkezinde 4 İl genelinde toplamda 16 tane 112 Acil Servis İstasyonu hizmet vermektedir.
Açılışı yapılan 4 nolu 112 Acil Servis İstasyonu Doktor ve Acil Tıp Teknisyenleri’nin görev yapacağı bir istasyon olup, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin il dışı yapılacak olan sevklerinin yanı sıra Tem otoyolu ile E-5 bağlantısı ve Havsa bölgesini kapsayan bir alana hizmet desteği verecek. 
112 Acil Servis İstasyonu ile ilgili olarak Edirne İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından şu bilgiler verildi:
“Sağlık Hizmetlerinin daha etkin, verimli ve hızlı yürütülmesi ilkeleri kapsamında Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi’ nden il dışına yapılacak acil hasta sevklerinde vakit kaybını önlemek, Otoyol ve karayolunun birleşim noktasındaki  trafik kazalarına müdahale etmek ve bu bölgelerdeki diğer acil vakalara müdahale etmek için Trakya Üniversitesi rektörlüğü ve Sağlık İl Müdürlüğü arasında ki 06.10.2011 tarihli protokol  ile Trakya Üniversitesi Hastanesi  bünyesinde konuşlanacak Edirne Merkez  4 Nolu A1 Tipi (Doktorlu) Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu hizmete açılmıştır.
Kurumlar arası yapılan bu protokol gereği İstasyonda görev alacak hekim ve sağlık personeli Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlanacak, ambulans sürücüleri ise TÜSAM tarafından görevlendirilecektir. İstasyonun bina ile ilgili mefruşat, ısınma ve personelin yemek ihtiyacı TÜSAM tarafından sağlanacaktır. Ambulansın akaryakıt, tamir, bakım giderleri ile tıbbi donanım, ilaç ve sarf malzemeleri ile personelin görev kıyafetleri İl Sağlık Müdürlüğünce sağlanacaktır.
İmzalanan bu protokol ile açılan istasyon, ülkemizdeki üniversite hastanesi bünyesinde konuşlanmış ender acil sağlık hizmetleri istasyonlarından biri olma özelliğini taşımaktadır.
Son 5 yıllık dönemde ülkemizde acil sağlık hizmetleri konusundaki gelişmelere paralel olarak, ilimizde de çok ciddi atılımlar gerçekleştirilmiştir. Edirne İl Ambulans Servisi bünyesinde görev yapan personel miktarı dünya sağlık normlarında belirtilen düzeye ulaştırılmış, son teknoloji ile donatılmış ambulanslar bünyemize dahil edilerek, ambulans filomuz gerek sayıca gerekse işlevsellik bakımından güçlendirilmiştir. Edirne İl Merkezinde her 33 bin kişiye bir acil yardım ekibi düşmekte olup, bu özelliğimiz ile ülkemizde fark yaratan bir konumda olduğumuzu belirtmek isteriz. Kıymetli Edirne halkına en iyi şekilde hizmet sunabilmek için kurumumuzu geliştirmeye ve personelimizi en son tıbbi gelişmeler ışığında eğitim vermeye devam edeceğiz.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here