Binlerce Can Topçu Baba’da bir oldu

5
 Kırklareli’nin Kofçaz İlçesi’nde, Topçu Babayı Anma Kültür ve Sanat Derneği’nce, bu yıl 16’ncısı düzenlenen etkinlikte, çeşitli şehirlerden gelen yaklaşık 3 bin kişi için ücretsiz olarak 3 ton et ve pilav dağıtıldı. Adak olarak 124 Koyun, 16 Keçi, 3 Dana kesildi. 
*
HABER MERKEZİ 
600 yıllık gelenek olan ve bu yıl 17’ncisi düzenlenen Topçu Babayı Anma Etkinliği 14 Haziran 2014 Cumartesi Günü Kofçaz İlçesine bağlı Topçular köyünde yapıldı..Kırklareli’nin yanısıra çevre il ve ilçelerden çok sayıda kişinin katıldığı etkinlik, günün erken saatlerinde Topçu Baba’ya ait kabri ziyaret etmeleri ile başladı. Daha sonra adak olarak getirilen büyük ve küçükbaş hayvan kesilerek etkinlik alanlardaki büyük kazanlarda pişirildi. Etkinliğe; Kofçaz Kaymakamı Mehmet İlidi, CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Tahsin Gençay Kırklareli İl Genel Meclis Başkanı Av. Cavit Çağlayan, CHP Kırklareli Belediye Meclis Üyeleri, Topçu Babayı Anma Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Feride Urdal, MHP Kırklareli İl Başkanı Şaban Savaşan, Kırklareli ve çevre illerden gelen yaklaşık 3 bin kişi katıldı.
Etkinliğin açılış konuşmasını Topçu Baba Kültürünü Anma ve Yaşatma Derneği Başkanı Feride Urdal yaptı.  Topçu Baba’nın insanlığı, barışı ve kardeşliği esas alan Bektaşi felsefesinin ve inancının bölgemizdeki temsilcisi olduğunu belirten Urdal, Balkanlar ile Bektaşilik Sevgi İnancı olduğunu belirterek şunları kaydetti;
"O candır, bir Bektaşi babasıdır. Bu gün buraya Topçu Babamızı bir defa daha anmak, temsil ettiği inanç ve felsefeyi tekrar hatırlamak üzere toplanmış bulunuyoruz. Anadolu’nun Türkleşmesi’ne, Türk Dili’nin gelişmesine Müslümanlığın bu coğrafya da yayılmasına büyük katkılar sundu. Ünü sadece Anadolu ya değil Trakya ve bütün balkanlara yayıldı. Hünkara bağlı dedeler ve babalar görev alıp canla başla çalıştılar. Balkanlar da Bektaşilik sevgi inancı oldu. İşte Topçu Baba bu inanç erenlerinden bir Can’dır, babadır.”
Topçu Baba Etkinliği’ne katılan CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Türkiye’nin üzerinde bir süredir kara bulutların olduğunu söyledi. Türkiye’nin Soma faciası, Türk Bayrağı’na yönelik saldırı ve Musul’da rehin alınan Türk vatandaşlarının acısını yaşadığını anlatan Dibek, bu tür birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği etkinlerin önemli olduğunu söyledi. Topçular Köyü’nde Topçu Baba Türbesi’nin bulunduğu alandaki törende konuşan Kofçaz Kaymakamı Mehmet İlidi, bu tür etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Topçu Baba’nın asıl adının Mahmut olarak bilindiğini belirten İlidi, Topçu Baba hakkında birçok rivayetin bulunduğunu söylen İlidi şunları kaydetti;
"Asıl adı şeyh Mahmut olan Topçu Baba’nın hakkında çok fazla bilgi var. Osmanlı uç beyi bektaşi dervişi olarak bilinmektedir. Hakka yürüyüşünün üzerinden 700 yıl geçmesine rağmen unutulmamıştır. Bir rivayete göre, Topçu Baba askerleriyle beraber bu civarda karargah kurmuştur. Askerleri susuzluk çekmektedir. Yerin altından su çıkmasını sağlamış ve askerlerin susuzluğunu gidermiştir. Bunun gibi rivayetler bize Topçu Baba’nın gönüllerde taht kurduğunu anlatmaktadır."
Bu yıl 17’ncisi düzenlenen Topçu Babayı Anma Etkinlik, konuşmaların ardından sanatçıların söylediği Şarıklar ve sema gösterileri ile devam etti. Anma Etkinliği adak olarak kesilen havanların pişirilmesi ve dağıtılması ile son buldu. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here