Bilimsel araştırmalardan sonra Kakava Uluslararası Sempozyuma konu oldu

9
Bilimsel araştırmalardan sonra Kakava Uluslararası Sempozyuma konu oldu

Tarihin en eski Halk Kültürlerinden olan Kakava bu ay içinde Izmit’te yapılacak olan uluslararası “Halk Kültüründe Yöresel Şenlikler-Eğlence ve Festivaller” konulu sempozyuma konu oldu. Trakya Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Halk Bilimi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Selma Ergin Sol, Nazif Karaçam’a gönderdiği bir yazıda sempozyumda Kakava’yı tebliği konusu yapacağını bildirdi. Selma Ergin Sol yazısında “Şu anda (Halk Kültüründe Yöresel Şenlikler Eğlenceler ve Festivalleri) konu alan uluslararası bir sempozyumda tebliğ olarak sunmak üzere Kakava Şenlikleri hakkında araştırmalar yapmaktayım. Fakat yaptığım araştırmalar gösterdi ki konuyla ilgili görüşlerinizi almadan bu çalışmayı tamamlamam mümkün değil” dedi.

Kakava Halk Kültürü üzerine araştırmaları ile tanınan Nazif Karaçam, Kakava’nın uluslararası bir kültür zemine taşınmasından memnun olduğunu, bunun bir gün gerçekleşeceğini arada bir yazılarında vurguladığını belirterek, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Trakya Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Selma Ergin Sol’un bildirisine Kakava’yı konu almasından son derece memnun kaldım. Zira Kakava Ortadoğu’dan Avrupa’ya uzanan dinamik bir Halk Kültürü’dür. Binlerin, onbinlerin katıldığı kitlesel bir Bahar Ayini’dir. Kakava’ya 2000 yılında bir Fransız araştırmacı gazeteci de ilgi duymuş, bana yazdığı 10 Nisan 2000 tarihli bir mektubunda, “Şu anda Paris Noumandie gazetesinde geleneksel festivaller hakkında makaleler yazmaktayım. Bu nedenle sizden Iliniz ve Bölgeniz Kakava Şenlikleri hakkında bilgi rica ediyorum”demişti. Tabii Fransız gazeteci Myriam Michel le Gallo’ya verdiğim bilgileri elbetteki Yrd. Doç. Dr. Selma Ergin Sol’a da yazıp göndereceğim. Kırklareli Belediyesinin de Kakava ve Karagöz Şenlikleri’nin uluslararası boyutunu ortaya çıkaracak bir sempozyumu düzenlemesi gerekir. Kırklareli yöresel, bölgesel ve uluslararası şenliklerde Kakava ile tanınmıştır. Ancak bu Halk Kültürü’nün çarpıcı tarafı yeterince ortaya çıkmış değildir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here