Bilim’e Gözaltı

5
* 2 Bilim İnsanı bir vatandaşın ihbarı üzerine “Bio kaçakçılık” yaptığı gerekçesi ile çalıştıkları bölgede 3 saat gözaltında tutuldular.
Gülcan Kutlu
Özel Haber
Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü tarafından “Trakya Bölgesi Lygaeidae (Hemiptera- Heteroptera) Faunası Üzerine Sistematik ve Faunistik Çalışmalar” başlıklı araştırma projesi kapsamında görev yapan iki bilim insanı bir vatandaşın “Biokaçakçılık yapılıyor” ihbarı üzerine jandarma tarafından bir süre gözaltında tutuldu.
* Jandarma gözaltına aldı
 Demirköy Yeniceköy arasındaki Karaman Yolu üzerinde güzellik suyu mevkiinde Taş Ocağı yanında çalışma yapan 2 Bilim İnsanı yanlarına gelen ve emekli öğretmen olduğunu belirten vatandaşla sohbete başladılar. Sohbet sırasında bir araştırmada görevli olduklarını ve bu sebeple bölgede çalışma yaptıklarını anlattılar. Vatandaşın ayrılmasından sonra Demirköy Jandarması yanlarına gelerek duruma baktı. Görev alanları olmadığı için olayı Pınarhisar Jandarmasına bildirdiler. Bölgeye gelen Jandarma ekipleri, özel bir ekip, Kırklareli Orman Su yetkilileri olayın bir kaçakçılık değil, bilimsel bir çalışma olduğunu ispat edilmesi üzerine 3 saat sonra bir tutanak tutarak Bilim insanlarını serbest bıraktılar.
* “Korsan damgasını da yedik”
Bölge adına proje için bilimsel bir çalışma yaptıklarını belirten bilim insanları böyle bir olay yaşadıkları için çok üzüldüklerini belirttiler. Bilim İnsanları; “Yıllardır bu tür çalışmaları Türkiye’nin birçok yerinde yaptık. İlk kez böyle bir olayla karşılaştık. Saatlerce bekletildik. Bizleri biyokorsan şüphesiyle saatlerce beklettiler, hemen yanımızdaki taş ocağına ses çıkarmayanlar bilimsel çalışmamızı 3 saati aşkın bir süre sekteye uğrattılar. Kendi ülkemizde yabancı muamelesi gördük. Oysa kim olduğumuz kimliklerimizde var. Kısa bir teyitten sonra kim olduğumuz zaten ortaya çıkardı. Bu olaya anlam veremedik” dediler.
* Böylesi ancak Türkiye’de olur
Kimlikleri ve projede görevli oldukları tespit edilip teyit edilen 2 Bilim İnsanı 3 saatlik bir beklentinin ardından tutanak tutularak serbest bırakıldılar. Öğretim Üyeleri Görev Belgeleri’ni ilgili birime fax yoluyla bir gün sonra gönderdiler. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here