Bilge İnsan Karagöz

28
YERİ GELDİKÇE
Murat Zortul
Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nden biliyoruz ki, ünlü gölge oyunu karakteri KARAGÖZ aslen Kırklarelili.
Karagöz’e, başta Bursa ili olmak üzere birçok yerler sahip çıkıyorlar. Bu sahiplenmeyi, etkinliklerle, sosyal ve kültürel alanlarla, medya arenalarında etkili şekilde gündeme getiriyorlar.
Bir nevi patent almak ve MARKA yapmak gibi bir çaba içerisindeler.
Kırklareli’nin, bu yönde adımlar atması, KARAGÖZ’ün KIRKLARELİ İli’ne mal olması ve hatta en azından ilin tanıtımı bakımından önemli faydalar üretebilir.
Belediyenin bu yönde bazı adımları attığını görüyoruz. Karagöz Heykeli gibi, önceki senelerde yapılan Kakava Festivalleri’ndeki etkinlikler, gölge oyunları ve tanıtıcı toplantıların önemli getirileri olmuş gibi.
Sadece Kırklareli Belediyesi ile sınırlı kalmayıp, konunun Valilik, Kültür Müdürlüğü ve hatta Milli Eğitim eliyle, okullarda anlatılarak, Gölge Oyunları Kursları açılması gibi yol ve yöntemlerle işlenmesi katkı sunabilir.
Bir şeyi tescil ettirmek veya kabul ettirmek istiyorsak, öncelikle buna kendimiz inanmalıyız. Kırklareli, tarihi ve kültürel güzellikleri ve zenginlikleri ile tanınan, güzel bir il. İyi bir tanıtım ile de, çok daha güzel hale getirilmesi mümkün. Bunu temin için de, öncelikle elimizdeki motifleri öne çıkarmalı ve MARKA haline getirmeliyiz.
Bundan böyle,  vakit buldukça Yeşilyurt Gazetesi okurları ile birlikte olmaya gayret edeceğim.
Görüş ve önerilerinizi bekliyor, hayırlı günler diliyorum…
TEILEN
Önceki İçerikFARKI VAR
Sonraki İçerikYeni ufuklara doğru

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.