Bereketli açılış

14

 

* Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı Ataköy Köyü’nde 55 yıllık yanlış kıbleye doğru namaz kılındığının anlaşılması üzerine, yeni bir camii yapımına başlanmıştı. O camii, 15 Mayıs 2010 Cumartesi günü yapılan törenle hizmete açıldı. Aynı gün ayrıca yağmur duası da yapılacaktı. Aniden bastıran yağmur, şükür duasına döndü.

HABER MERKEZİ

Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı Ataköy Köyü’nde enteresan bir “Kıble Vakası” yaşanmıştı. Tesadüf sonucu, camiinin kıblesinin yaklaşık 35 derece kadar farklı olduğu ortaya çıkınca, önceleri camii içine ip çekilmiş, ardından da yeni bir camii yapımına karar alınmıştı.
Kurulan dernek, 2008 yılında camiinin yapımına başlamış ve geçtiğimiz günlerde de camii, bazı eksiklerine rağmen ibadet yapılır duruma gelmişti.
15 Mayıs 2010 Cumartesi günü de, Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam ve geniş çaplı protokol ve halk katılımı ile caminin açılışı gerçekleştirildi. Açılış sonrası, yağmur duası yapılması planlanmıştı. Ne var ki, törenin başlaması ile birlikte yoğun bir yağmurun da başlaması, yağmur duasını, şükür duasına dönüştürmüştü.

Tören konuşmalarına damgasını vuran ise; Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam’ın, konuşmasına başlarken: “Aslında, din görevlilerimiz, ya kendileri ıslanmamak, ya da protokolün ıslanmaması için konuşmalarını kısa tuttular. Vaazı vermekte bana kaldı” sözleri, törene katılanlar arasında “Üstü kapalı sitem” şeklinde yorumlandı.

Sarıçam; “İnsanlar okullarda dini bilgilerini alırlar ama, nasıl iyi ahlaklı insan olmaları gerektiğini, kul hakkı yememeyi, ana babaya saygılı olmayı camilerde öğrenirler. Bedre bunları camilerde öğrendim” dedi.

Açılış için son konuşmayı yapan Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu ise; “Camiiler sadece ibadet yeri olarak yapılmazlar. Bir yerleşim biriminde, camii ve bayrak vardır. Dinini ve devletini bu iki sembolden anlarsınız. Ataköy’e girişten, camii ye kadar olan yerde, sürekli bayraklar ve Atatürk resimleri gördüm. Çok mutlu oldum” dedi.

Daha sonra camiinin açılışı yapılarak, içeride namaza geçildi. Namazın ardından da, köy kahvelerine kurulan masalarda şükür duası yapılarak, yemek yenildi. (ş.g.)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here