Berat Kandili Tövbe ve Dualarla kutlandı

6
* Ramazan Ayı’nın müjdecisi olarak kabul edilen Berat Kandili dualar ve tövbelerle idrak edildi.
HABER MERKEZİ
İslam inancına göre, "Berat", günahlardan arınma, temize çıkma, ilahi af ve rahmete nail olma anlamlarına gelmektedir. Şaban Ayı’nın 15. gecesi idrak edilen Berat Kandili, Allah’ın af, marifet ve rahmetiyle bezeli kutlu bir gece olarak kabul ediliyor.
Kırklareli Müftüsü İsmail Bayrak, Tüm Kırklarelililerin Berat Kandili’ni kutlayarak, Berat Kandili’nin nasıl kutlanması hakkında bilgiler verdi.
Müftü Bayrak sözlerine, Hz. Muhammed’in Berat Kandili’ne ilgili söylediği bir hadisi ile başladı. Bayrak Berat Kandili ile ilgili şunları kaydetti;
“Şaban Ayı’nın 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok, mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok, mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok, mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim.” Buyuruyor. Böyle Güzel bir geceyi idrak etmenin mutluğunu yaşarken bu geceyi Namaz, Tövbe gibi ibadetlerle geçirmeliyiz. Bu geceyi idrak etmenin en güzeli, Yatsı namazını cemaatle kılarak gecenin yarısını ihya etmiş olur. Sabah Namazı’nı da cemaatle kılan tüm geceyi ihya etmiş olur. Her türlü kötü düşünceden arınarak, tövbe ederek, dua ederek, Allaha İtiraf ederek tüm İslam coğrafyası ve insanlık için dua ederek ve bir daha günah işlemeye karar vererek geceyi geçirelim. Yakınlarımızı, yaşlarımızı ziyaret edelim, gidemediğimiz yakınlarımızı arayarak ta olsa kandillerini kutlayalım ve hal hatırlarını soralım. Ve sabahı bir tertemiz bir şekilde hayata başlayalım.” 
Berat Gecesi Kırklareli Merkez Hızırbey Camii’nde ve farklı camilerde düzenlenen programlar ile idrak edildi. (Selçuk Vurucu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here