“Belediyenin görünen yüzü basındır”

11
İstanbul’un ilçe belediyelerinin basın danışmanları, Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya ile bir araya geldi. Programa, Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Recep Bozlağan da katıldı.
HABER MERKEZİ
Kurumlar arasında işbirliği geliştirmek, deneyim paylaşmak ve ortak sorunlara çözüm bulmak amacıyla aynı mesleği icra eden belediye çalışanlarını bir araya getirmeyi sürdüren Marmara Belediyeler Birliği’nin organizasyonunda İstanbul’da görevli ilçe belediyelerinin basın danışmanları buluştu. Başakşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde buluşan basın danışmanlarının konuğu olan Gazeteci-Yazar İsmail Küçükkaya bilgi, birikim ve mesleki deneyimlerini basın danışmanlarıyla paylaştı.
 * “Ne kadar başarılı iseniz, medyada o kadar yer bulursunuz”
Açıklamalarının başında, belediyenin medyayla ilişkilerinde tüm yetki ve inisiyatifin basın danışmanında olması gerektiğini ifade eden Küçükkaya, “Basın danışmanının lafı, başkanın lafı olmalı. Yetki doğru kişide ise başarı gelir. Ne kadar başarılı iseniz, basında o kadar yer bulursunuz. Ayrıca medyaya az ve öz servis atın ve haberlerinizi o gazetenin politikasına göre özelleştirin” derken, iyi haberi yayınlatmak kadar, kötü haberi tutmanın da basın danışmanının asli görevi olduğunu belirtti.
* “İstanbul’da gazetecilik yapmak büyük şans”
Muhabirlerin, belediyeyle ilgili haber yapmadan kendini geliştiremeyeceğini de söyleyen Küçükkaya, “İstanbul’da gazetecilik yapmak, muhabir için çok büyük şans ve belediyeler de muhabirlerin en ciddi haber kapılarından biri. Ben tüm muhabirlerimizden hayatın içinde olmalarını istiyorum. Siz belediyeler de lütfen muhabirlerimize belediyelerinizde yer açın” diye konuştu.
 * “2000 sene önce de basın danışmanlığı vardı”
Aynı zamanda Marmara Üniversitesi İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı Başkanı olan Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Recep Bozlağan’sa “İnsan ilişkileri, basın danışmanlarının başarısında çok önemli. Belediyenin görünen yüzü basındır. İyi çalışan bir basın ekibi, belediyesini dünyaya açar. Bu, 2000 sene önce de böyleydi, bugün de böyle. 2000 sene önce de basın danışmanlığı vardı. Kral sözcüleri, halka kralın bildirisini yayınlardı” dedi. Prof. Dr. Bozlağan, katılımından ötürü Küçükkaya’ya teşekkür ederek, plaket takdim etti. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here