Belediyelerin gözü Özel İdare’nin mallarında”

11
Kırklareli İl Özel İdaresi’nin dün yapılan Mayıs ayı 4. birleşimine Meclis Üyesi Safet Üresin’in “Özel İdare’nin malları peşkeş çekilmek mi isteniyor?” sözü damgasını vurdu.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Mayıs ayı toplantılarının 4. birleşimi dün saat 10.30’da Valilik toplantı Salonu’nda yoklamanın yapılara, geçen birleşime ait tutanak özetinin okunması ile başladı.
Gündemin ilk maddesinde yer alan İlimizde uygulanacak olan Meyveciliği Geliştirme Projesi için Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’ya daha önce verilen İller Bankası’ndan borçlanma yetkisinin İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Raif Kelep’e verilmesi teklifi okundu. Oybirliği ile Kelep’e ilimizde uygulanacak olan proje için İller Bankası’na 1 milyon 650 bin TL borçlanma yetkisi verildi.
Daha sonra Kırklareli İl Özel İdaresi’nin Acil Durum Planı’nı okundu. İl Özel İdaresi’nin sorumlu bulunduğu bölgelerde meydana gelebilecek olan tabii afetlerde ve sonrasında acilen alınması gereken ve yapılması gerekenlerle ilgili olarak hazırlanan plan oybirliği ile kabul edildi.
* “Belediyelerin gözü Özel İdare’nin mallarında”
Demirköy ilçesi Orhaniye Mahallesi Kırklareli Caddesi üzerinde bulunan eski Kaymakamlık Lojmanı’nın Demirköy Belediye Başkanlığı’na sosyal-kültürel ve tanıtım amaçlı çalışmalar yapılmak üzere bedelsiz olarak tahsis edilmesi teklifinin görüşülmesine geçildi.
Teklif üzerinde söz alan Demirköy Meclis Üyesi MHP’li Selahattin Birkaya, Demirköy ilçesinde bu türden yıkılmaya yüz tutmuş yapıların bulunduğunu, bunların bakım yapılmadığı için yakın bir zamanda yıkılıp yok olacağını belirtti. Bunun için Demirköy Belediyesi’nin eski Kaymakamlık Lojmanı’nın da yıkılıp yok olmadan güzel bir almaç için değerlendirmek maksadı ile burasını bedelsiz olarak tahsis edilmesini istediğini belirtti.
Demirköy’ün CHP’li Meclis Üyesi Safet Üresin ise; İl Özel İdaresi’nin tüm mallarına Belediyelerin gözlerini diktiğini, bedavadan kullanma talebinde bulunduğunu belirtti. Üresin, bundan önceki dönemlerde de İl Özel İdaresi’ne ait birçok yerin bedelsiz olarak verilerek birilerine peş kes çekildiğini söyleyerek, yapılması istenen neyse onun bir komisyon tarafından araştırıldıktan sonra hazırlanan rapor doğrultusunda gerekli tahsisin yapılıp yapılmayacağına karar verilmesi gerektiğini ifade etti.
Demirköy Belediye başkanlığının teklifi görüşüldü. Bu görüşmelerden sonra İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından bahse konu olan yerde yapılmak istenen çalışma ile ilgili olarak Demirköy Belediyesi’nden bilgi alınmasına. Müteakiben bir rapor halinde önümüzdeki ay Meclise sunulmasına karar verildi. 
* Diğer maddeler Komisyonlara havale edildi
Dünkü birleşimin bir diğer maddesini de İl Özel İdaresi’ne ait İstanbul’da bulunan ve Vilayetler Hizmet Birliği’ne kiraya verilen Öğrenci Yurdu Binası hakkındaki sözlü önerge oluşturdu. Önerge üzerinde yapılan görüşmelerden sonra konunun Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından araştırılarak bir rapor haline getirilip, Meclis’e sunulmasına karar verildi.
Kırklareli İl Özel İdaresi’ne ait İşhanı’nda bulunan bir iş yerinin Kırklareli Roman Kültürünü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği7ne tahsisi Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu’na havale edildi. (s)
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here