Belediye’den emekli öğretmenlere jest

16
Kırklareli Belediye Başkanlığı “24 Kasım Öğretmenler Günü” nedeni ile emekli öğretmenlere özel kahvaltılı bir sohbet toplantısı düzenledi.
HABER MERKEZİ
26 Kasım 2011 Cumartesi günü saat 10.00’da Paşa Kafe’de emekli öğretmenler için düzenlenen programa Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Eşi Figen Çağlayan, Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, Belediye Meclis Üyesi Gülay Tülüş, Necati Düzen ve Kırklareli’de bulunan emekli öğretmenler katıldı.
Başkan Çağlayan ve Eşi Figen Çağlayan programa davet edilen emekli öğretmenleri kapıda karşılayarak “hoş geldiniz” dedi. Tüm davetlilerin yerlerini almasının ardından davetlilere ikram edilen kahvaltılar hoş sohbet eşliğinde afiyet ile yenildi.
Daha sonra Emekli Öğretmen Tahsin Gençay bir açılış konuşması yaparak; “Bize bu buluşmayı saylayan başta belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Her buluşmanın başında özelikle de resmi görevde bulunan bizler olarak önce bir Baş Öğretmenimiz Atatürk’ü hatırlamak isteriz.” şeklinde konuşarak, Baş Öğretmen Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal eden tüm eğitimciler ile teröre kurban verilen öğretmenler ve Van Depreminde yitirilen genç öğretmenler için bir dakikalık saygı duruşu bulunularak ardından İstiklal Marşı okundu.
Daha sonra Emekli Öğretmen ve aynı zamanda Belediye Meclis Üyesi Necati Düzen tarafından günün anlam ve önemini belirten ve emekli öğretmenleri anlatan bir şiir okundu.
Programın devamında Belediye Meclis Üyesi Gülay Tülüş bir açılış konuşması yaparak şunları kaydetti; “Sevgili Öğretmenlerim Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e Baş Öğretmenlik Unvanı’nın verildiği 24 Kasım 1928 yılının 83. yıl dönümünde onun yaktığı eğitim meşalesini yeni nesillere taşıyan siz öğretmenlerimizin bu mutlu gününü en içten dileklerim ile kutluyorum. “24 Kasım Öğretmenler Günü” nedeni ile düzenlemiş olduğumuz bu sohbet toplantısında bizleri onurlandırdığınız için hepinize teşekkür ediyoruz. Çok kısa sürede planlanan bu beraberlikte ulaşamadığımız öğretmenlerimizin de affına sığınıyoruz.”
Gülay Tülüş konuşması sonrasında emekli öğretmenlere hitap etmek üzere Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ı kürsüye davet etti.
* “Bütün dünyadaki toplumlarda öğretmenin yeri özeldir, saygın ve kutsaldır”
Başkan Çağlayan yaptığı konuşmada Cumhuriyet’in kazanımlarında Atatürk ilke ve devrimlerinin kabul edilmesinde toplum tarafından benimsenip tanınmasında öğretmenlerin alın terinin ve özel bir emeği bulduğunu ifade ederek şunları kaydetti;
“Değerli öğretmenlerim; Öğretmenler Günü nedeni ile düzenlediğimiz bu toplantıya katılımınızdan dolayı teşekkür ediyor. Hepinize tek tek hoş geldiniz diyorum. Öğretmenlik toplumun en saygın mesleklerinden biridir. Saygınlıktan da ileri kutsal bir meslek olarak kabul edilmektedir. Bu husus sadece ülkemizde değil. Bütün dünyadaki toplumlarda öğretmenin yeri özeldir, saygın ve kutsaldır.
Öğretmen, ülkemizin yoksul, eğitimsiz, karanlık günlerinden bugünlere, aydınlıklara koşmak görevini edinmiştir. Bir anlamda ülkemizde karanlıklara ışık oldular. Cumhuriyet’in kazanımlarında Atatürk ilke ve devrimlerinin kabul edilmesinde toplum tarafından benimsenip tanınmasında öğretmenlerimizin alın teri ve özel bir emeği vardır. Atatürk’ün sözünde; yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” Diyerek öğretmenlerin üzerine, gençleri iyi yetiştirmek gibi bir sorumluluk vermiştir.
* “Öğretmenler toplumun lider şahsiyetlerinden birisidir”
Sokrates’in bir sözü var. “Herkesin eserine paha biçilebilir ama öğretmenin eserine asla paha biçilemez.” Neden? Çünkü öğretmen eğitimli insan yetiştirir. Gelişmiş ülkeler en büyük yatırımlarını eğitime, öğretmene ve eğitilmiş insana yaparlar. Öğretmenler toplumun lider şahsiyetlerinden birisidir. Öğretmenlikten emekli olunabilir. Görev bitebilir. Fakat toplum içinde öğretmenin görevi devam eder. Toplumu aydınlatma, eğitme, topluma bilgi verme, kısaca öğretmenin topluma önder olmaya devam etmesi gerektiği kanaatindeyim. Atatürk’ün öğretmenler ile ilgili söylediği şu güzel söz ile konuşmama son vermek istiyorum. “Öğretmenler uygarlık yolunda, bilgisizliğe karşı açılan savaşta mutlaka başarı sağlamalıdırlar. Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” Aydınlanmanın önderi, çağdaşlaşmanın rehberi sevgili öğretmenlerim, gününüz kutlu olsun.”
Daha sonra Kırklareli Belediyespor adına Veteranlar Türkiye Güreş Şampiyonası’nda Türkiye 1.si olan ve daha sonra bu birincilik ile Polonya’da düzenlenen Veteranlar Dünya Güreş Şampiyonası’na katılarak Dünya 3.sü olan Emekli Öğretmen Galip Tarhan’a Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi.
Başkan Çağlayan, Galip Tarhan’ın dünya üçüncüsü olmadan önce dünya şampiyonasına katılmak için Türkiye Şampiyonu olduğunu hatırlattı ve bir espiri yaparak; “Veteranlar kelimesini bilmeyenler için söylüyorum. Bu kelime gençler anlamına geliyor.” dedi. Başkan Çağlayan, Galip Tarhan’a plaketini takdim ederek; “Veteranlar Dünya Güreş Şampiyonası’nda Dünya 3.sü olarak Kırklarel’ni en iyi şekilde temsil ettiği için, Kırklareli isminin Türkiye ve Dünya’da tanıttığı için belediye olarak çok mutlu olduk. Kendisine teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
* “Geniş kapsamlı bir ilki gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz”
Daha sonra bir açıklama yapan Başkan Çağlayan, emekli öğretmenler için ilk defa böylesine geniş katılımlı bir birliktelik olduğunu ifade ederek; “Emekli öğretmenlerden edindiğim bilgiye göre, geniş kapsamlı olarak ilk defa böyle bir sohbet toplantısı oluyor. Bizde emekli öğretmenlerimize toplumun onlara gösterdiği sevgi ve saygının bir ifadesini belediye olarak göstermek istedik. Güzel bir katılım var. Onları bir arada görmekten mutluyuz.” dedi.
Gerçekleşen program ilerleyen saatlerde emekli öğretmenlerin programdan ayrılması ile son buldu. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here