Belediyedeki ”dinleme cihazı” yargıya taşındı

13
Edirne Belediyesi, Belediye Makine İkmal Bakım ve Onarım Birimi Şefi Ünal Kant’ın odasında bulunan, ”dinleme cihazı” olduğu düşünülen cihazın yasal olarak konulup, konulmadığının araştırılması için suç duyurusunda bulundu.


 
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Namık Kemal Döleneken, Edirne Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasında, 11 Aralık Cuma günü belediye Makine İkmal Bakım ve Onarım Birimi Şefi Ünal Kant’ın odasında oda spreyi sıkma makinesinin içinde ”dinleme cihazı” olduğunu düşündükleri bir cihaz bulduklarını söyledi.
Anteni ve üzerinde seri numarası olan cihazın bulunmasının ardından, Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü yetkililerinin kendilerini aradığını, cihazın emniyet kayıtlarında demirbaş olduğunun ifade edilerek geri istendiğini anlatan Döleneken, bunun üzerine bugün Edirne Cumhuriyet Savcılığına giderek cihazın yasal olarak konulup konulmadığının belirlenmesi için suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.
Cihazı yazılı bir tutanakla emniyet yetkililerine teslim ettiklerini vurgulayan Döleneken, şunları kaydetti:
”Cihazın bulunmasının ardından Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürü Kemal Şahin tarafından demirbaş olduğu gerekçesiyle geri istendi. Ben de cihazı bir yazı karşılığı teslim edebileceğimi söyledim. Emniyetten arkadaşları çağırarak bir tutanakla cihazı teslim ettim. Hem cihazla ilgili çektiğim fotoğrafları ve şikayet dilekçemizi başsavcılığına sunduk. Yasal mı yasa dışı mı konulduğunun araştırılmasını istedik. Başsavcımız ilgileneceğini söyledi.
Başsavcının yanından ayrıldıktan sonra, olayla ilgilenen savcıyla da karşılaştık. Kendisi ile yaptığımız görüşmenin ardından cihazın mayıs sonuna kadar izninin olduğunu, mayıstan sonra unutulmuş olduğu anladık. Dinlenilmek çok önemli değil, ama bu işin yasal yapılıp yapılmadığı önemli.”
Döleneken, ”dinleme cihazının” nasıl konulduğu konusunda bir soruşturma açmayı düşünmediklerini, konunun başsavcılık ve savcılık tarafından araştıracağını kaydetti. aa

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here